Katalog firm

dodaj firmę

Galeria Szyb Wilson Katowice

Adres i telefon

ul. Oswobodzenia 1
40-403 Katowice
Godziny otwarcia: 9:00 - 19:00
otwarte
  • Poniedziałek: 9:00 - 19:00
  • Wtorek: 9:00 - 19:00
  • Środa: 9:00 - 19:00
  • Czwartek: 9:00 - 19:00
  • Piątek: 9:00 - 19:00
  • Sobota: 9:00 - 19:00
  • Niedziela: 9:00 - 19:00

Oferta

Galeria Szyb Wilson to największa prywatna galeria sztuki w Polsce – jej powierzchnia wystawiennicza wynosi ponad 2500 m². Szyb Wilson znajduje się w Katowicach, na granicy trzech dzielnic: Nikiszowca, Janowa oraz Szopienic. Budynki zostały zaprojektowane przez kuzynów Emila i Georga Zillmannów, a znajdujące się na terenie dzisiejszej galerii szyby początkowo nazywały się „Richthofen” i „Hulda”. W 1935 r. zostały przemianowane na „Wilson”, od nazwiska prezydenta Stanów Zjednoczonych.  Po wojnie teren należał do Kopalni Wieczorek.
 
W 1995 roku zamknięto Szyb Wilson, a od 1998 roku Johann Bros, prezes firmy Pro Inwest Sp. z o.o., wraz z Moniką Pacą, prezeską Fundacji Eko-Art Silesia oraz zespół entuzjastów obu podmiotów zaczęli adaptować tę zabytkową budowlę na galerię sztuki współczesnej. Odnowa i rewaloryzacja budynku wiązała się również z rewitalizacją społeczną najbliższej okolicy Katowic.
 
„To, co zabrał przemysł, kultura musi odzyskać” – takim hasłem okrzyknięty został podstawowy cel założenia galerii sztuki współczesnej w szybie pokopalnianym. Już od ponad dziesięciu lat symbol ciężkiej pracy, trudu i przyziemności przenika się ze światem kultury, piękna i duchowości. Ta harmonia między obszarem kulturowym i gospodarką utrzymuje się również dzięki biurom nowoczesnych firm schowanym między eksponatami. Oscylowanie między sacrum i profanum podkreśla osobliwy charakter Szybu Wilson.
 
Wstęp do galerii jest bezpłatny.

Galeria

Polecenia (1)

Dodaj polecenie
  • Bardzo fajna galeria w bardzo ciekawym miejscu. Świetny pomysł.

Napisali o nas

Redakcja portalu nie odpowiada za prawidłowość danych teleadresowych, treści ofert zamieszczonych w katalogu firm, oraz wiadomości wysyłane poprzez formularz kontaktowy.