Wiadomości z Katowic

Akcja Lato w Katowicach!

  • Dodano: 2018-06-28 08:15, aktualizacja: 2018-06-28 08:55

Zajęcia w MOSIR to okazja na spędzenie czasu w aktywny i zdrowy sposób

W ramach akcji „Lato w mieście 2018” na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach organizowane będą liczne zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży.

Zajęcia będą odbywać się na obiekty sportowych, gdzie można uprawiać siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną, zapasy, capoeirę, gimnastykę, tenis stołowy i ziemny czy gimnastykę artystyczną. Szczegółowy harmonogram zajęć dostępny jest na stronie www.mosir.katowice.pl. Udział w większości zajęć jest bezpłatny, jednak tam, gdzie obowiązują bilety wstępu – obowiązuje opłata.

Zajęcia organizowane przez MOSIR to doskonała okazja na spędzenie wolnego czasu w aktywny i zdrowy sposób. Zachęcajmy dzieci i młodzież do produktywnego i ciekawego letniego wypoczynku w sportowej atmosferze.

MOSiR zaprasza do zapisów do otwartego turnieju piłki nożnej plażowej na terenie ORW Bugla. Turniej odbędzie się 30 czerwca. Zapisywać można się mailowo (imprezy@mosirkatowice.pl) do 20 czerwca.

Ruszyły także zapisy do otwartego turnieju siatkówki plażowej par mieszanych, który odbędzie się 7 lipca na ORW Bugla. Zapisy przyjmowane są na adres mailowy imprezy@mosir.katowice.pl do 26 czerwca. Szczegóły turnieju na stronie mosir.katowice.pl

Największe katowickie kąpielisko rozpoczęło sezon letni

Od 25 czerwca można korzystać z oferty kąpieliska „Bugla” przy ul. Żeliwnej 26d. Mieszkańcy mają tutaj do dyspozycji dwa głębokie baseny, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnię, jacuzzi dla 70 osób, jak również kompleks boisk do gry w siatkówkę oraz piłkę nożną plażową, a także punkty gastronomiczne. Godziny otwarcia: 10:00-18:00

Ceny biletów wstępu:

- bilet zwykły: 12 zł/dzień

- bilet ulgowy (uczniowie i studenci do 24 roku życia, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne): 6 zł/dzień

- dzieci do lat 7 włącznie: bezpłatnie

- grupy zorganizowane w ramach "Akcji lato" - bezpłatnie

- bilet popołudniowy po godz. 15:00: 6 zł

Wodny plac zabaw

W upalne dni idealną propozycją dla dzieci jest szaleństwo na wodnym placu zabaw w Dolinie Trzech Stawów. Korzystanie z placu zabaw jest bezpłatne, a obiekt czynny jest w godzinach 9.00-21.00.

Znajdują się tam wodne atrakcje, a bawić można się w dwóch strefach – dla młodszych i starszych dzieci. W każdej z nich znajdują się kolorowe urządzenia z dyszami, tryskaczami i fontannami. Po zmroku plac zamienia się w barwną, podświetloną fontannę. Na terenie wodnego palcu zabaw znajdują się ławki, stojak dla rowerów, a także zaplecze sanitarne z natryskiem.

Atrakcja ta umożliwia rodzinną rozrywkę i relaks na pięknym, zielonym terenie, który przyciąga nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale także osoby odwiedzające Katowice.

Oferta wakacyjna katowickich domów kultury

W ramach akcji „Lato w mieście 2018” Miejskie Domy Kultury działające w Katowicach przygotowały bogatą ofertę wakacyjnych atrakcji dla najmłodszych mieszkańców Katowic. Każde dziecko znajdzie coś dla siebie, aby miło spędzić letnie dni. Miejski Dom Kultury „Ligota” organizuje cykl spotkań „Piękna nasza Polska cała”, w którym dzieci poznają legendy, piosenki, tańce i pieśni ludowe pochodzących z różnych regionów naszego kraju. W ramach warsztatów „Powrót do przeszłości” organizowanych przez Dom Kultury „Koszutka” uczestnicy będą mogli wziąć udział m. in. w zawodach sportowych inspirowanych „Władcą Pierścieni”. Ponadto zorganizowane zostaną liczne wyjazdy w miejsca takie jak Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny, do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i na Pustynię Błędowską. W parku w Murckach będą odbywać się gry miejskie o różnej tematyce, m.in. Śladami kopalni, Tropem zwierząt, Spotkanie z przyrodą, Eko-zabawy, Bezpiecznie na rowerze, zorganizowane przez MDK „Południe”. Dzięki warsztatom, które oferuje MDK „Bogucice-Zawodzie” mali mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w zajęciach wokalnych, plastycznych i sportowych inspirowanych karierami Edyty Górniak, Papcio Chmiela oraz Roberta Lewandowskiego. Podczas Festiwalu Art Naif w Katowicach na Nikiszowcu będą prowadzone warsztaty plastyczne w Galerii Szyb Wilson. Dla fanów smerfów zostanie zorganizowany wyjazd do Smerfolandii. Zajęcia o nazwie „Baw się zdrowo i pomysłowo” to seria zabaw, gier i sportowych rozgrywek, które mają zachęcić naszych najmłodszych do zdrowego i kreatywnego spędzania czasu. To wszystko ma w swoim programie Filia numer 1 MDK „Szopienice-Giszowiec”. Natomiast w Filii numer 2 podczas zajęć plastycznych dzieciaki będą mogły zaangażować się w tworzenie mapy Giszowca i wyruszyć w pieszą wycieczkę jej śladami. Mali miłośnicy fotografii będą mogli wziąć udział w kursie fotografii analogowej, na którym nie tylko będą poznawały jej podstawy, ale również będą miały okazje wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce. Przedstawione oferty domów kultury zawierają wiele atrakcji, które z pewnością zainteresują naszych milusińskich. Szczegółowe informacje na stronach poszczególnych instytucji.

Lato z Książką

Lato z Książką to akcja dedykowana młodym miłośnikom książek, która ma ponaddwudziestoletnią tradycję. W lipcu i w sierpniu, w czasie wolnym od zajęć szkolnych, młodzi czytelnicy uczestniczą w bibliotece w rozlicznych warsztatach artystyczno-literackich, warsztatach muzycznych, zajęciach parateatralnych, sesjach czytelniczych (wspólnym czytaniu), podchodach literackich, grach literackich, spotkaniach autorskich, spacerach miejskich powiązanych z ważnymi miejscami kulturalnymi. Każdorazowa edycja akcji niesie z sobą inną, unikatową tematykę przewodnią i specjalnie wybrane na ten czas książki do czytania. Przybliża kulturę czytania poprzez spotkania z autorami i ilustratorami, opowiadaczami, artystami, muzykami. – Tegoroczne Lato z Książką poświęcimy słowom i literom – zapowiadają organizatorzy. W bibliotecznym Laboratorium SŁOWA będziemy badać litery, wyrazy, sylaby, w różnej postaci i formie. Podejdziemy do nich artystycznie, odkrywczo, filozoficznie oraz nadamy im nowy wygląd i kształt. Skupimy się zarówno na słowach pisanych, jak i mówionych. Zadbamy o gimnastykę języka i dowiemy się, co on całymi dniami robi za zębami? Dajemy słowo wędrówki nie będą nudne, lecz zabawne, a czasem nawet przekomiczne i groteskowe. Lato z Książką to ponad 200 spotkań z książką, które odbywają się każdorazowo w prawie dwudziestu filiach bibliotecznych, w tym w bibliotece szpitalnej. W ramach działań współpracujemy z instytucjami kultury na terenie aglomeracji śląskiej, wydawnictwami książkowymi i firmami dla których kultura i czytanie ma znaczenie.

Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z informacjami dotyczącymi tematyki i godzin rozpoczęcia spotkań dla poszczególnych filiach bibliotecznych, które zostaną zamieszczone w planie akcji LATO Z KSIĄŻKĄ. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Organizator nie zapewnia biletów komunikacji miejskiej oraz biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Na zajęcia obowiązują zapisy oraz pisemna zgoda rodziców. Filie prowadzące akcję zastrzegają sobie prawo do zmiany tematyki spotkań lub godzin ich trwania. Informacje o aktualnych planach zajęć, uwzględniające również ewentualne zmiany, dostępne są w filiach.

Więcej informacji dostępnych na stronie: www. mbp.katowice.pl

Inwazja Sztukmistrzów

Sztukmistrzowie po raz kolejny opanują katowicki Rynek! Kolejna edycja największego katowickiego spotkania artystów ulicy otworzy przed widzami cały świat cyrku. Wśród tegorocznych gości, obok Polaków, nie zabraknie artystów z Finlandii, Niemiec, a nawet Izraela i Chin!

Akrobaci, żonglerzy, iluzjoniści, tancerze ognia i teatry uliczne będziemy mogli oglądać przez cały dzień w okolicach słynnych katowickich palm, niedaleko sztucznej Rawy.

Najbardziej orientalnie zapowiadają się występy artystów z Izraela i Chin. Z tego pierwszego kraju przyjedzie Gildad Shabtay, żongler i akrobata. Nazywa się dyrektorem „Cyrku Gilgamesh”, gdzie jako główny i jedyny wykonawca żongluje, tańczy na rękach, zieje ogniem, czaruje, straszy i bawi do łez.

Z kolei z Chin odwiedzą nas żonglerzy Dai YaQi i Zhao Gang. Wśród zaproszonych artystów znajdą się też Ci, których niesamowite wyczyny podziwialiśmy na Inwazji rok temu. Wśród nich przede wszystkim niemiecki duet akrobatów Omnivolant. Ponownie na Rynku stanie ich wysoka wieża, na której wykonują akrobacje zaprzeczające istnieniu grawitacji.

Wstęp na Inwazję Sztukmistrzów jest wolny! 1 lipca 2018, godz. 12 – 22

Letni Ogród Teatralny

Wakacje tuż, tuż a wraz z nimi do Katowic powraca Letni Ogród Teatralny! To już XX edycja i jak zwykle nie zabraknie ulubieńców publiczności, a także „świeżej krwi” w repertuarze.

Wydarzenie już od 1999 roku gromadzi widzów w wakacyjne weekendy lipca i sierpnia, aby umożliwić im obcowanie ze sztuką – nawet poza sezonem teatralnym. Jak co roku w repertuarze widz duży i mały znajdzie coś dla siebie.

Najmłodsi mogą skorzystać z Letniej Grządki Teatralnej, czyli spektakli dla dzieci prezentowanych na scenie w podcieniach Teatru Korez i Miasta Ogrodów w każdą niedziele lipca i sierpnia o godzinie 15. W repertuarze „starzy” uczestnicy LOTu, m. in. Teatr Lalek Banialuka z Bielska-Białej, Divadlo PIKI ze Słowacji, Teatr CoNieco z Białegostoku, Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, TeatRyle z Poznania oraz Katowicki Teatr Ateneum.

Dla naszych starszych widzów również repertuar obfituje w wiele ciekawych propozycji. Już w pierwszy weekend LOTu niezastąpieni i zawsze przyciągający ogromną publiczność - wirtuozi humoru, czyli Kabaret Hrabi wraz z Ab Ovo Teatr Improv. Przedstawią publiczności pojedynek na improwizację. Następny weekend kolejny raz na scenie Letniego Ogrodu wystąpi Teatr Bagatela z Krakowa. W niedzielę program o zwykłym mężczyźnie zaprezentuje Teatr Palladium z Warszawy. Wyjątkowo w piątek, 13 lipca w ramach weekendu poświęconego tematyce regionu podczas LOTu na scenie wystąpią dwa teatry ze Śląska – Teatr HOM z Tychów i Teatr dla Dorosłych z Bierunia. Następnego dnia w dalszym ciągu zostajemy przy tematyce Śląska z fenomenalną Grażyną Bułką w monodramie Mianujom Mie Hanka. W przedostatnią sobotę lipca w repertuarze pojawił się Teatr Capitol z Warszawy, natomiast ostatni weekend lipca rozpoczniemy z Lubuskim Teatrem z Zielonej Góry w spektaklu Przyjazne Dusze. Sierpniową część Letniego Ogrodu Teatralnego rozpoczniemy ostatnią Korezową premierą, czyli Mrożoną Papugą. W tym miesiącu Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha nie przyjedzie do nas jedynie z repertuarem dla młodszej widowni, ale także dla tej starszej ze spektaklem Polska 120. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć dwie panie w akcji na scenie LOTu – Annę Guzik i Katarzynę Pakosińską w spektaklu Seks w życiu Kobiety. Ostatnim sobotnim spektaklem Letniego Ogrodu Teatralnego będzie znany naszej publiczności Wrocławski Teatr Komedia, który w odpowiedni sposób nastroi i pożegna dorosłych widzów aż do następnej edycji LOTu.

Oczywiście w repertuarze nie może zabraknąć również koncertów i towarzyszących wystaw. Dla widzów przygotowano 3 niedzielne koncerty oraz 3 wystawy rozplanowane na cały lipiec i sierpień.

Muzyka w parku – Koncerty promenadowe w parku Kościuszki

Miłośnicy dobrej muzyki wiedzą to od lat – w lipcu i sierpniu życie muzyczne Katowic przenosi się do parku Kościuszki, gdzie co niedzielę setki osób słuchają Koncertów promenadowych. Pierwszy koncert już 1 lipca.

Błękitne niebo nad głowami, zieleń dookoła i wspaniale zespoły muzyczne – tak w skrócie wygląda „sala koncertowa”, na którą w każdą letnią niedzielę zamienia się łąką za pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Koncerty promenadowe od ponad 20 lat przyciągają publiczność spragnioną kontaktu z muzyką i jednocześnie z przyrodą. Tylko deszcz może przerwać tę sielankę – w przypadku zachmurzonego nieba, koncerty przenoszone są do sali koncertowej Miasta Ogrodów, gdzie zaczynają się o godz. 11.30.

W te wakacje za sprawą koncertów promenadowych przeniesiemy się w najpiękniejsze zakątki Europy bez ruszania się z parku Kościuszki. Już tylko w lipcowym programie czeka nas podróż do Portugalii i Hiszpanii (15 lipca), do Ameryki Południowej z przystankiem na Balkanach (22 lipca) czy do stolicy Francji (koncert Pod dachami Paryża 29 lipca).

Wszystkie koncerty są tradycyjnie bezpłatne. Pełny program na www.miasto-ogrodow.eu 

Wakacyjny konkurs o Katowicach. Jak dostać dyplom „Bystrego oka”?

Stowarzyszenie Korczak przygotowało czwartą edycję konkursu „Znajdź mnie”. Jest to zabawa dla dzieci, młodzieży i dorosłych –akurat na wakacje! To test na pamięć, spostrzegawczość i wytrwałość w tropieniu pięknych śladów historii Katowic.

O co chodzi w zabawie? Zdjęcia przedstawiają tylko detale architektoniczne 22 katowickich budowli. Aby otrzymać dyplom „Bystregooka”, trzeba wypatrzeć detale i podpisać zdjęcia w specjalnym indeksie nazwą obiektu lub ulicą z numerem, przy którym on stoi. Dodatkowo organizatorzy mają kilka pytań dotyczących obiektów, ich twórców czy też dziejów Katowic. Odpowiedzi na pytania należyszukać w książkach dostępnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Konkurs będzie trwał trzy miesiące od czerwca do końca sierpnia.

Konkursowe indeksy będą dostępne przez cały okres trwania zabawy w filiach MBP oraz punktach informacji turystycznej w Katowicach a osoby, które zechcą oddać już wypełnione indeksy mogą to zrobić w dowolnej filii.Rozwiązanie konkursu i rozdanie nagród –15 września podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w bibliotece na os. Tysiąclecia. Uczestnicy zabawy oraz wszyscy goście zostaną zaproszeni na wykład o historii powojennego modernizmu oraz spacer po osiedlu zakończony wystawą porównawczą starego i nowego Tysiąclecia. W bibliotece przy ul. B. Chrobrego 2 wszyscy będą mieli okazję przekonać się, na ile trafne były ich odpowiedzi – a to dzięki miniwystawie zdjęć z podpisanymi lokalizacjami i prawidłowymi odpowiedziami. Projekt dofinansowanyzostał przez miasto Katowice.


Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również