Kolejna edycja cyklu „Naj… Biblioteki Śląskiej”

Czas czytania: 2 min.

W kolejnej odsłonie #najbibliotekiśląskiej pozostajemy w Katowicach. Już nie tak sielskich, ale czarnych, węglowych, trudnych, które poznajemy dzięki kolekcji najcenniejszych fotografii przemysłowych ze zbiorów Biblioteki Śląskiej.

Przemysłowe Katowice w obiektywie

Biblioteka Śląska prezentuje album fotografii wykonanych przez Maxa Steckla (1870–1947), znakomitego fotografaobiektów przemysłowych, wydarzeń historycznych i dzikich zwierząt. Od 1891 roku mieszkał na Śląsku, w Królewskiej Hucie, w Katowicach (do 1933 roku), potem w Zabrzu i Gliwicach. W 1937 roku przyjechał na teren biedaszybów przy szybie „Agnieszka” na Wełnowcu. Cyklem 21 fotografii uwiecznił wysiłek ludzi i udokumentował proces wydobycia węgla – od budowy szybu, poprzez zjazd na dół, wydobycie i sortowanie urobku węgla. Zatrzymał w kadrze pracujących mężczyzn, kobiety i dzieci, cały teren „kopalni”, hałdy miału, zapadliska, zniszczenia. A na jednymze zdjęć odnajdujemy też jego „autoportret” – obiektyw uchwycił cień fotografa i jego pomocnika.

Publikację można kupić na stronie internetowej Biblioteki Śląskiej w zakładce Wydawnictwa: https://www.bs.katowice.pl/…/wyd…/katalogi/978-83-60209-31-8

Cały album można obejrzeć w Ślaskiej Bibliotece Cyfrowej: https://sbc.org.pl/dlibra/publication/384035/edition/361893

Facebook: https://www.facebook.com/BibliotekaSlaskaKatowice/posts/3366048303417991

Magdalena Świerczek
Źródło: Biblioteka Śląska

Dodaj komentarz

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe