Wiadomości z Katowic

100-lecie powstań śłąskich: prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystej sesji sejmiku

  • Dodano: 2019-08-19 09:30

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach. Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce na grobach Wojciecha Korfantego, Józefa Rymera i Konstantego Wolnego.

Przed rozpoczęciem okolicznościowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego Prezydent Andrzej Duda uczestniczył również w odsłonięciu tablicy upamiętniającej 100-lecie Powstań Śląskich w Gmachu Sejmu Śląskiego.

Pochylam głowę na znak czci dla pokoleń Ślązaków, którzy mimo oderwania od macierzy byli zawsze wierni Polsce i polskości. Jestem wzruszony, że mogę świętować ten ważny i piękny jubileusz. Aż trzy zrywy powstańcze były potrzebne, żeby przyłączyć Śląsk do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. Wzięło w nich udział 50 tysięcy powstańców walczących o to, by Śląsk był integralną częścią Polski. Dziękuję za tę wspaniałą dziejową lekcję – podkreślał prezydent RP, Andrzej Duda.

Po zakończeniu sesji sejmiku prezydent udał się do katowickiego Nikiszowca, gdzie odbyły się uroczystości 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W setną rocznicę wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego, brygadzie przekazane zostały tradycje oddziałów i organizacji walczących o powrót Śląska do macierzy. Wydarzenie uświetniła uroczysta przysięga wojskowa, wręczenie proporców rozpoznawczych oraz rekonstrukcja przysięgi powstańców śląskich. W uroczystościach uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski.

Powstania Śląskie były niezwykłym zrywem mieszkańców Śląska, którzy opowiedzieli się za polską tradycją, kulturą i tożsamością, deklarując swoje przywiązanie do odradzającej się Ojczyzny. Jesteśmy im wdzięczni pamięć, szacunek i hołd dla ich bohaterskiej postawy, stąd tegoroczne obchody stulecia Powstań Śląskich, których kulminacyjnym momentem była dzisiejsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy – mówił marszałek Jakub Chełstowski.


Źródło: Redakcja / Śląski Urząd Wojewódzki

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.