Prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Adam Niedzielski wręczyli czek na 168 mln złotych na budowę nowego obiektu i remont Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. To jedna z 14 inwestycji w ramach Funduszu Medycznego.
Na początku tygodnia prezydent RP Andrzej Duda i szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pojawili się w GCZD w Katowicach, aby przekazać czek opiewający na kwotę 168 mln złotych, która ma sfinansować stworzenie nowego budynku placówki i remont obiektu.
Potężne wsparcie dla GCZD to środki z Funduszu Medycznego, z którego na pomoc 14 ośrodkom medycznym przeznaczono 3 mld 150 mln złotych.
Program rozbudowy, modernizacji, unowocześnienia polskiej pediatrii w efekcie umożliwi skuteczniejsze leczenie dzieciom w bardzo wielu miejscach w Polsce m.in. w Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu. Ponad 3 miliardy złotych przeznaczonych na ten cel umożliwi budowę nowych budynków, wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt. Mam nadzieję, że dzięki temu programowi wiele dzieci zostanie uratowanych, a polska medycyna będzie nowocześniejsza – wyjaśnił w trakcie konferencji prasowej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka prezydent Andrzej Duda.
Nowy budynek GCZD w Katowicach. Dofinansowanie na kwotę 168 mln złotych
Środki sfinansują kompleksową rozbudowę i modernizację GCZD. W ramach inwestycji ma powstać nowy liczący osiem pięter budynek szpitala o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych, który zostanie połączony z obecnym gmachem za pomocą przejścia na wysokości pierwszego piętra. W ten sposób powstanie nowy oddział chorób zakaźnych i leczenia neuroinfekcji dla dzieci na 20 łóżek – jedyny taki w województwie śląskim, którego brak uwidoczniła pandemia COVID-19.
W nowym budynku znajdzie się też centrum nowoczesnych technologii diabetologicznych , przeznaczone do kompleksowego leczenia małych pacjentów diabetologicznych w formie hospitalizacji, leczenia w trybie tzw. jednego dnia, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, połączonej z edukacją prozdrowotną dzieci wraz z opiekunami/rodzicami. Docelowo oddział będzie liczył 25 lóżek (obecnie 15) – informuje rzecznik GCZD Wojciech Gumułka.
W planowanym budynku umieszczony zostanie również centralny punkt przyjęć i rejestracji pacjentów, a z głównego gmachu przeniesiona będzie ambulatoryjna opieka specjalistyczna, czyli szpitalne poradnie i ambulatoria. Ma to znacząco usprawnić działalność szpitala w tym zakresie, gdyż przez brak dostatecznej powierzchni, tłok i rozsianie po różnych częściach budynku poszczególnych poradni korzystanie z pomocy medycznej jest niefunkcjonalne dla pacjentów, a także niedostosowane do obecnych standardów jakościowych.
Planowany do budowy obiekt zostanie w pełni wyposażony w sprzęt i aparaturę medyczną, zgodnie z najwyższymi standardami w tym obszarze. Ponadto inwestycja przewiduje kompleksową modernizację dotychczas wykorzystywanych budynków szpitala, dostosowując je do nowych warunków epidemiologicznych i wymogów z tym związanych. Kompleksowa modernizacja obejmie dotychczasowe oddziały, salę operacyjną dedykowaną w całości noworodkom zlokalizowaną w Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, pracownie diagnostyczne szpitala oraz wszystkie pracownie Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej – informują w GCZD.
Władze szpitala zapewniają, że w pierwszym półroczu 2023 roku podpisany zostanie Program Inwestycji. Później możliwe będzie rozpisanie przetargu, a następnie prace projektowe i budowane.
1 grudnia ubiegłego roku minister zdrowia ogłosił konkurs na wybór propozycji projektów strategicznych w zakresie dofinansowania zadań polegających na budowie, przebudowie, modernizacji lub doposażeniu infrastruktury strategicznej podmiotów leczniczych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej dla dzieci w ramach Subfunduszu infrastruktury strategicznej. Na dofinansowanie wyłonionych w Konkursie projektów przeznaczono 3,1 mld zł.
Fundusz Medyczny został zainicjowany przez Prezydenta RP, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Celem FM jest wsparcie działań poprawiających zdrowie i jakość życia w Polsce przez zapewnienie dodatkowych źródeł finansowania.