Wiadomości z Katowic

168 mln złotych Dla Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Czek wręczył Andrzej Duda

  • Dodano: 2022-10-06 14:15

Prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Adam Niedzielski wręczyli czek na 168 mln złotych na budowę nowego obiektu i remont Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. To jedna z 14 inwestycji w ramach Funduszu Medycznego.

Na początku tygodnia prezydent RP Andrzej Duda i szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pojawili się w GCZD w Katowicach, aby przekazać czek opiewający na kwotę 168 mln złotych, która ma sfinansować stworzenie nowego budynku placówki i remont obiektu.

Potężne wsparcie dla GCZD to środki z Funduszu Medycznego, z którego na pomoc 14 ośrodkom medycznym przeznaczono 3 mld 150 mln złotych.

Program rozbudowy, modernizacji, unowocześnienia polskiej pediatrii w efekcie umożliwi skuteczniejsze leczenie dzieciom w bardzo wielu miejscach w Polsce m.in. w Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu. Ponad 3 miliardy złotych przeznaczonych na ten cel umożliwi budowę nowych budynków, wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt. Mam nadzieję, że dzięki temu programowi wiele dzieci zostanie uratowanych, a polska medycyna będzie nowocześniejsza – wyjaśnił w trakcie konferencji prasowej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka prezydent Andrzej Duda.

Nowy budynek GCZD w Katowicach. Dofinansowanie na kwotę 168 mln złotych

Środki sfinansują kompleksową rozbudowę i modernizację GCZD. W ramach inwestycji ma powstać nowy liczący osiem pięter budynek szpitala o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych, który zostanie połączony z obecnym gmachem za pomocą przejścia na wysokości pierwszego piętra. W ten sposób powstanie nowy oddział chorób zakaźnych i leczenia neuroinfekcji dla dzieci na 20 łóżek – jedyny taki w województwie śląskim, którego brak uwidoczniła pandemia COVID-19.

W nowym budynku znajdzie się też centrum nowoczesnych technologii diabetologicznych , przeznaczone do kompleksowego leczenia małych pacjentów diabetologicznych w formie hospitalizacji, leczenia w trybie tzw. jednego dnia, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, połączonej z edukacją prozdrowotną dzieci wraz z opiekunami/rodzicami. Docelowo oddział będzie liczył 25 lóżek (obecnie 15) – informuje rzecznik GCZD Wojciech Gumułka.

W planowanym budynku umieszczony zostanie również centralny punkt przyjęć i rejestracji pacjentów, a z głównego gmachu przeniesiona będzie ambulatoryjna opieka specjalistyczna, czyli szpitalne poradnie i ambulatoria. Ma to znacząco usprawnić działalność szpitala w tym zakresie, gdyż przez brak dostatecznej powierzchni, tłok i rozsianie po różnych częściach budynku poszczególnych poradni korzystanie z pomocy medycznej jest niefunkcjonalne dla pacjentów, a także niedostosowane do obecnych standardów jakościowych.

Planowany do budowy obiekt zostanie w pełni wyposażony w sprzęt i aparaturę medyczną, zgodnie z najwyższymi standardami w tym obszarze. Ponadto inwestycja przewiduje kompleksową modernizację dotychczas wykorzystywanych budynków szpitala, dostosowując je do nowych warunków epidemiologicznych i wymogów z tym związanych. Kompleksowa modernizacja obejmie dotychczasowe oddziały, salę operacyjną dedykowaną w całości noworodkom zlokalizowaną w Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, pracownie diagnostyczne szpitala oraz wszystkie pracownie Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej – informują w GCZD.

Władze szpitala zapewniają, że w pierwszym półroczu 2023 roku podpisany zostanie Program Inwestycji. Później możliwe będzie rozpisanie przetargu, a następnie prace projektowe i budowane.

1 grudnia ubiegłego roku minister zdrowia ogłosił konkurs na wybór propozycji projektów strategicznych w zakresie dofinansowania zadań polegających na budowie, przebudowie, modernizacji lub doposażeniu infrastruktury strategicznej podmiotów leczniczych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej dla dzieci w ramach Subfunduszu infrastruktury strategicznej. Na dofinansowanie wyłonionych w Konkursie projektów przeznaczono 3,1 mld zł.

Fundusz Medyczny został zainicjowany przez Prezydenta RP, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Celem FM jest wsparcie działań poprawiających zdrowie i jakość życia w Polsce przez zapewnienie dodatkowych źródeł finansowania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również