Wiadomości z Katowic

Miasto pilnie szuka oszczędności. Czy w Katowicach zostanie wprowadzona nauka zdalna?

  • Dodano: 2022-10-06 12:00

Wielu rodziców zastanawia się, czy plotki na temat powrotu do zdalnej nauki w szkołach są prawdziwe. Zdalna nauka miałaby być wprowadzona tym razem nie przez pandemię COVID-19, a przez wciąż rosnące ceny ogrzewania. O sytuację związaną z kryzysem energetycznym zapytaliśmy w katowickim urzędzie.

Ogromna dziura w budżecie miasta

Jak przekazała Sandra Hajduk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Katowicach, specjalnie powołany zespół aktualnie pracuje nad konkretnymi rozwiązaniami mającymi na celu przyniesienie miastu oszczędności.

Dobrą wiadomością jest fakt, że Katowice wraz z miejskimi jednostkami dokonują zakupu energii elektrycznej w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która co dwa lata rozpisuje przetarg na zakup prądu. Umowa zawarta w listopadzie ur. obowiązuje w latach 2022-2023. Oznacza to „normalne stawki” za pąd.

Gorzej sytuacja przedstawia się w związku ze zmianami podatkowymi wprowadzonymi m.in. przez Polski Ład. Tylko w tym roku Katowice utraciły dochód na poziomie co najmniej 200 mln zł, co zmusza do szukania oszczędności, wszędzie gdzie tylko się da. Rozważane jest m.in. ograniczenie ulicznego oświetlenia oraz całkowite lub czasowe wyłączenie iluminacji.

– Jesteśmy na etapie analizowania tego, jakie oszczędności może to przynieść i rozmów ze spółką zajmującą się dystrybucją energii – przekazała rzeczniczka katowickiego urzędu.

Eksperci coraz częściej ostrzegają, że w sezonie zimowym może zabraknąć prądu. Urząd chce dać dobry przykład, planując również optymalizację zużycia energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia budynków.

Jednocześnie prowadzone są także działania inwestycyjne, takie jak: wymiana oświetlenia drogowego na LEDowe, wymiana oświetlenia wewnętrznego w budynkach, wymiana urządzeń i napędów na energooszczędne.

Czy w 2022 roku do szkół wróci nauka zdalna?

Wspomniany zespół opracowujący rozwiązania mające na celu przyniesienie oszczędności, pracuje także nad rekomendacjami dla szkół.

– Na tym etapie jednak decyzje jeszcze nie zapadły. Rozważania dotyczą ewentualnego ograniczenia optymalnej temperatury do ok. 20 stopni Celsjusza – informuje Sandra Hajduk, rzeczniczka prasowa Urząd Miasta w Katowicach.

Zgodnie z rozporządzeniem w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, należy zapewnić temperaturę co najmniej w wysokości 18 stopni Celsjusza, jeżeli nie jest to możliwe, to dyrektor zawiesza zajęcia na czas oznaczony, powiadamiając o tym organ prowadzący.

– Należy jednak podkreślić, że zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i dobrych warunków do nauki jest priorytetem, w związku z czym dołożymy starań, by nauka odbywała się w trybie stacjonarnym – dodaje rzeczniczka.

Wynika z tego, że zarówno rodzice jak i uczniowie katowickich placówek oświatowych, nie muszą obawiać się przejścia na naukę zdalną. W szkołach może być chłodniej, jednak zajęcia będą odbywać się w trybie stacjonarnym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również