Wiadomości z Katowic

24 zł za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków! GDDKiA daje zielone światło na podwyżki

  • Dodano: 2020-08-04 10:30

Ponad 32 tysiące samochodów codziennie pokonuje punkt poboru opłat na autostradzie A4 w Mysłowicach Brzęczkowicach. Ruch w porównaniu z poprzednim rokiem spadł tu o ponad 20 procent. Teraz o 20 procent wzrośnie opłata za przejazd z Katowic do Krakowa.

Czy to już druga fala koronawirusa? Znowu testy na kopalniach! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska otrzymała już od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad odpowiedź na wniosek o wydanie zgody na podwyższenie od 1 października stawki opłaty. Jak informuje Stalexport, GDDIKA nie kwestionuje prawa do podwyższenia opłaty za przejazd motocykli i samochodów osobowych, ale zwraca się z prośbą o weryfikację celowości podwyżki.

– To jest stanowisko tożsame ze stanowiskiem rządu. Negatywnie opiniujemy, oceniamy tę decyzję. Uważamy, że dzisiaj nie ma podstaw do tego, aby po raz kolejny podnosić opłaty za przejazd krótkim, ale jakże ważnym dla mieszkańców Śląska, Małopolski i tym którzy udają się w układzie wschód-zachód autostradą A4 ważnym odcinkiem – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury

Stalexport Autostrada Małopolska chce, by kierowcy samochodów płacili od 1 października 12 zł na każdej z dwóch bramek. To oznacza, że koszt pokonania 61 kilometrów płatnej drogi wyniesie w jedną stronę 24 zł.

Rzecznik zarządcy autostrady A4, mówi, że zmiana stawek za przejazd wynika ze wzrostu kosztów eksploatacji i utrzymania odcinka autostrady A4 w okresie ostatnich pięciu lat.

Jest też dobra wiadomość dla kierowców, którzy będą płacić za przejazd za pomocą aplikacji mobilnej. Płacąc w ten sposób, nadal będą płacić mniej. Ma to być 8 zł na każdej bramce.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.