Wiadomości z Katowic

4. edycja Katowizji za nami. Poznaj laureatów!

  • Dodano: 2023-11-20 08:45, aktualizacja: 2023-11-20 09:00

Katowizje to projekt wyłaniający liderów CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) wśród lokalnych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Rozstrzygnięcie projektu Katowizji

Nagradzane są firmy inwestujące, kreujące i wdrażające narzędzia oraz rozwiązania, służące lokalnym społecznościom i środowisku naturalnemu. Konkurs został zorganizowany już po raz czwarty. W tej edycji oceniane były projekty i działania zrealizowane od października 2022 do połowy września 2023 roku. I nagrodę otrzymała firma Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Technik Innowacyjnych EMAG za projekt „Nowoczesne i przyjazne technologie wspierające osoby z niepełnosprawnościami w funkcjonowaniu w społeczeństwie".

- Jednym z czynników wpływających na zrównoważony rozwój miasta są działania szeroko pojętego sektora przedsiębiorstw na rzecz mieszkańców w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Posadzenie drzew, zorganizowanie zajęć dla wychowanków domu dziecka, czy też wolontariatu pracowniczego to cenione przykłady CSR, z którymi mamy do czynienia również w Katowicach - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Jako miasto chcemy doceniać takie postawy oraz działania, stąd pomysł na konkurs „Katowizje – firma społecznie odpowiedzialna". Gratuluję wszystkim firmom zgłoszonym w tegorocznej, czwartej edycji konkursu, a szczególne gratulacje i podziękowania składam na ręce laureatów. Jestem przekonany, że Państwa działania oraz realizowane projekty będą inspiracją oraz wzorem dla innych firm – dodaje prezydent.

Znamy laureatów Katowizji

Spośród zgłoszonych do konkursu projektów wyłoniono najlepsze, które tworzą przestrzeń i warunki dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych oraz pracownicy Urzędu Miasta z zakresu projektów społecznych i przedsiębiorczości, zdecydowało o wyróżnieniu trzech projektów, które otrzymają Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy, tytuł Firmy Społecznie Odpowiedzialnej i nagrodę finansową:

  • I nagrodę w wysokości 3 000 zł otrzymała firma Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG za projekt „Nowoczesne i przyjazne technologie wspierające osoby z niepełnosprawnościami w funkcjonowaniu w społeczeństwie", polegający na stworzeniu Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych, Aplikacji Audio Movie oraz Avataru 2PJM - tłumacza migowego;
  • II nagrodę w wysokości 2 000 zł otrzymała firma Samsic Polska Sp. z o.o.  za projekt „Planet 2030/ECObySAMSIC" mający na celu redukcję śladu węglowego poprzez m.in. promocję ekonomii cyrkularnej oraz zbiórkę elektroodpadów.
  • III nagrodę w wysokości 1 000 zł otrzymała firma Gastro Mar S.C. M. Milner R. Kucharski za realizowane działania charytatywne, pomoc uchodźcom z Ukrainy, współpracę z Zakonem Maltańskim oraz organizację Wigilii dla najuboższych.

- Celem konkursu jest docenienie firm, które rozumieją istotę CSR-u i mają pozytywny wpływ na społeczność, w której funkcjonują. Mam nadzieję, że laureaci zainspirują do działania inne przedsiębiorstwa – pokazując na własnym przykładzie jak wielką wartość ma zaangażowanie w sprawy lokalne, niezależnie od tego na jak dużą skalę są te działania i czy opierają się o profesjonalne strategie CSR w firmie czy są tradycyjnym charytatywnym wsparciem. Ważne by razem czynić dobro i doceniać tych, którzy to robią – mówi Monika Bajka, prezeska stowarzyszenia Dom Aniołów Stróżów, członkini jury.

Wyróżnienie butiku charytatywnego

Wyróżnienie otrzymała Fundacja Deszczu Kropelką za projekt Butik charytatywny. W butiku można oddać niepotrzebne rzeczy, np.: ubrania, buty, torebki, biżuterię, książki, płyty, porcelanę, artykuły domowe, zabawki, małe meble, a nawet rośliny. Dzięki temu społeczność ma dostęp do przystępnych cenowo produktów, jednocześnie przyczyniając się do zmniejszenia ilości odpadów i obciążenia środowiska. Fundacja jest znakomitym przykładem na to, że organizacja pozarządowa z powodzeniem może prowadzić małe przedsiębiorstwo, angażując przy tym lokalną społeczność.

W ramach czwartej edycji konkursu „Katowizje – firma społecznie odpowiedzialna" zgłoszeń do konkursu mogły dokonywać same firmy, ale również organizacje pozarządowe i mieszkańcy. Nagrody wręczono 17 listopada podczas konferencji „CSR nie tylko dla dużych. Dobre praktyki, przykłady oraz motywacje" zorganizowanej w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink w Katowicach. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również