Wiadomości z Katowic

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Katowicach

  • Dodano: 2019-07-31 14:00

Jutro (1 sierpnia) obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza do Przystanku Historia na pokaz filmu Marka Widarskiego "Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć".

1 sierpnia br. o godz.12 katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza do Przystanku Historia w Centrum Edukacyjnego IPN w Katowicach im. Henryka Sławika (ul. św. Jana 10) na pokaz filmu Marka Widarskiego "Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć“. Jest to opowieść filmowa o przygotowaniu i służbie powstańczej służb sanitarnych na podstawie relacji uczestników wydarzeń. Wstęp wolny!

Natomiast Chorągiew Śląska ZHP serdecznie zaprasza na tradycyjny już, uroczysty apel, u stóp Pomnika Śląskich Harcerek i Harcerzy na Katowickim Rynku, w dniu 1 sierpnia 2019 r. o godz. 17.00. (Godzina W).

Przypomnijmy 1 sierpnia 1944 r., gdy wybiła „Godzina W”, żołnierze Armii Krajowej stanęli do nierównego boju o oswobodzenie Warszawy, walcząc o niepodległość całego kraju. Powstanie Warszawskie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach heroicznej walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. Chociaż w sensie militarnym powstanie zakończyło się klęską, pamięć o tym zrywie była pielęgnowana przez kolejne pokolenia Polaków, kształtując ich przywiązanie do idei niepodległości.

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Katowicach

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.