Wiadomości z Katowic

Abp Wiktor Skworc rezygnuje z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski

  • Dodano: 2021-07-09 14:45, aktualizacja: 2021-07-09 15:57

Arcybiskup Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski. "Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu" – przyznaje arcybiskup Wiktor Skworc.

Abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski

W piątek, 9 lipca, Archidiecezja Krakowska poinformowała o wynikach postępowania przeprowadzonego przez Watykan w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez abp. Skworca, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach czynów pedofilskich dwóch kapłanów tej diecezji.

Postępowanie zostało zakończone, a dzisiaj abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a także z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Abp Wiktor Skworc zobowiązał się także wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca – przeprowadziła postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji" - czytamy w komunikacie Archidiecezji Krakowskiej.

Abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego

Abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego, ale poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora co oznacza, że będzie to biskup pomocniczy z prawem następstwa na stolicy biskupiej.

"Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu, dlatego z ufnością powierzam się Bożej Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą" – napisał w piątkowym oświadczeniu abp Skworc.

W słowie skierowanym do wiernych i duchowieństwa diecezji katowickiej abp Wiktor Skworc nawiązuje do opublikowanego w piątek komunikatu Archidiecezji Krakowskiej w swojej sprawie. Hierarcha zapewnia, że wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej przyjmuje z pokorą. Przypomina też, że sam o nie prosił.

"Pragnę Was poinformować, że z pokorą przyjmuję wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej, o które sam prosiłem, dotyczącego sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przeze mnie posługi biskupa tarnowskiego. Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił" – napisał abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki zapewnił jednocześnie, że w Archidiecezji Katowickiej w ciągu blisko 10 lat swojej posługi uruchomił "wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich".

"Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone czy nierozpoznane. W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe. Został stworzony system zapobiegania przestępstwom. W jego ramach przeprowadzono szkolenia duchownych, katechetów świeckich oraz innych osób pracujących w instytucjach kościelnych. Działa i jest łatwo dostępny duchowny - przewodniczący zespołu ds. prewencji, powołani zostali rzecznicy osób pokrzywdzonych i ich duszpasterz. Każda z osób skrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. W obu diecezjach spotykałem się też osobiście z osobami skrzywdzonymi" – podkreślił metropolita katowicki.

"Najtrudniejsze chwile w życiu"

Kończąc, abp Skworc przyznaje, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mu w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu. 

"Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu, dlatego z ufnością powierzam się Bożej Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą, zwłaszcza Koronką do Bożego Miłosierdzia. O takie samo wsparcie i zrozumienie proszę duchowieństwo archidiecezji i osoby życia konsekrowanego. Wołajmy wspólnie o miłosierdzie dla nas i świata całego" – pisze i dodaje: "Razem z Wami pragnę tworzywem modlitwy, cierpienia i pokuty budować wspólnotę Kościoła, aby był – jak tego chce sam Chrystus – 'nie mający skazy czy zmarszczki' (Ef 5, 27). Niech nas wszystkich ogarnie ojcowskim sercem – św. Józef, patron Kościoła" - podsumował  abp Skworc.

Kim jest abp Wiktor Skworc?

Abp Wiktor Skworc urodził się 19 maja 1948 r. w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach. W 1966 r. rozpoczął naukę w Seminarium Śląskim w Krakowie. 19 kwietnia 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Herberta Bednorza. W latach 1975-1980 był sekretarzem i kapelanem bp. katowickiego. Dnia 13 grudnia 1997 r. Jan Paweł II mianował ks. Skworca biskupem tarnowskim. Sakrę biskupią przyjął z rąk Ojca Świętego 6 stycznia 1998 r. w bazylice św. Piotra w Watykanie. 29 października 2011 r. bp Wiktor Skworc został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą katowickim.

W polskim episkopacie był członkiem wielu komisji. 6 października 2015 r. został wybrany na przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP i zastąpił na tej pozycji dotychczasowego przewodniczącego tego gremium abp. Stanisława Gądeckiego. 9 lipca 2021 roku abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a także z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Komentarze (1)    dodaj »

  • keri

    Trudne czasy sumienie jest

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również