Wiadomości z Katowic

Archidiecezja katowicka będzie miała arcybiskupa koadiutora

  • Dodano: 2021-08-20 10:45

W archidiecezji katowickiej właśnie przystąpiono do procedury wyłonienia duchownego, który będzie pełnił funkcję arcybiskupa koadiutora. Stało się tak dlatego, że w lipcu abp Wiktor Skworc zrezygnował z funkcji w episkopacie i poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie biskupa pomocniczego z prawem następstwa na stolicy biskupiej.

Abp koadiutor zastąpi abp Skworca?

Informację tę abp Wiktor Skworc przekazał podczas uroczystości ki czci św. Jacka, patrona archidiecezji i metropolii katowickiej, prosząc wiernych o modlitwę w tej sprawie.

- Zgodnie z obowiązującym kodeksem prawa kanonicznego Stolica Apostolska może przydzielić biskupowi diecezjalnemu biskupa koadiutora, który ma również prawo następstwa (kan. 403 §3). Do jego obowiązków należy między innymi wspomaganie biskupa diecezjalnego w zarządzaniu diecezją (kan. 405 §2). Dla naszej archidiecezji będzie to niezwykle istotne w okresie przygotowań do 100-lecia powrotu Górnego Śląska do polskiej Macierzy w roku 2022, a w dalszej perspektywie, przygotowań do obchodu jubileuszu stulecia istnienia diecezji katowickiej, od roku 1992 archidiecezji i metropolii, który świętować będziemy w 2025 roku – czytamy w komunikacie wydanym przez kurię.

Arcybiskup wskazał też, że wybrany biskup koadiutor „w przyszłości przejmie stery Kościoła na Górnym Śląsku w trudnym czasie nieuchronnych zmian gospodarczo-społecznych”.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • żymła z bajlagom

    Skwirc idz lepi na pyndzyjo, po prostustroć sie!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.