Wiadomości z Katowic

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo” w Katowicach

  • Dodano: 2018-07-10 15:30, aktualizacja: 2018-07-12 00:34

„Kręci mnie bezpieczeństwo” to ogólnopolska kampania zainicjowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach której przez cały rok organizowane są akcje na rzecz bezpieczeństwa w różnych obszarach.

Wakacje to czas kiedy rodziny wyjeżdżają na wypoczynek, jednak należy przy tym pamiętać o zachowaniu ostrożności. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie całego kraju. Policja wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji zachęcają, aby zainstalować aplikację „Moja Komenda”. Jest to mobilna usługa, która ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów Policji, daje dostęp do adresów i numerów telefonów, dzięki którym szybko można skontaktować się z najbliższym komisariatem. Aplikacja nie jest jednak stworzona dla nagłych przypadków, bo w takich należy korzystać z numerów 997 lub 112.

Podczas wakacji warto również skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której można sprawdzić jakie zagrożenia występują w danej okolicy oraz sami możemy poinformować o zauważonych niepokojących sytuacjach. Policja sprawdza wszystkie ewentualne zagrożenia, a po potwierdzeniu nanosi je na mapę.

Szukając ofert noclegowych w internecie należy zwrócić uwagę na oszustów, którzy w ramach zaliczek proponują nieistniejące noclegi. Taki podmiot można zweryfikować w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta oraz wyszukując go w internecie, jego stronę i opinie innych osób. Planując wypoczynek dla dzieci i młodzieży konieczne jest sprawdzenie organizatorów danej wycieczki. Można to zrobić w internetowej bazie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl, na której znajdują się wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Dodatkowo na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl, po wpisaniu numeru rejestracyjnego autokaru dowiemy się czy pojazd ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Jakie imprezy czekają w mieście? Sprawdź

Planując podróż samochodem należy pamiętać o kilku rzeczach. W aucie powinna znajdować się gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka czy kamizelka odblaskowa. Przed wyjazdem powinien być  sprawdzony stan techniczny pojazdu oraz ustawienie świateł. W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie, a korzystając z komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok.

Warto pamiętać również o dokładnym zabezpieczeniu mieszkania, czyli sprawdzeniu wszystkich drzwi i okien, zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Na czas nieobecności dobrze jest poprosić kogoś zaufanego o opiekę nad mieszkaniem i kontaktem w razie konieczności. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

W przypadku wyjazdu za granicę, ważnym punktem jest sprawdzenie kraju, do którego jedziemy. Warto poznać obowiązujące w nim prawo i lokalne zwyczaje, a także sprawdzić, jakie dokumenty będą potrzebne przy przekraczaniu poszczególnych granic i gdzie znajdują się polskie placówki dyplomatyczno-konsularne. Można skorzystać z bezpłatnej aplikacji iPolak, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Natomiast rejestracja wyjazdu za granicę za pośrednictwem bezpłatnego serwisu „Odyseusz” w razie konieczności ułatwi służbom konsularnym udzielenie pomocy na terenie danego państwa.

Spędzając wakacje w górach należy korzystać jedynie z wyznaczonych szlaków, wcześniej sprawdzić pogodę i dostosować do niej ubiór. Nad wodą trzeba korzystać ze strzeżonych kąpielisk i miejsc do tego wyznaczonych, przestrzegać regulaminu i zaleceń ratowników, nie wchodzić do wody po wypiciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku.

Ok. 50 instytucji w ramach akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”, przygotowało porady dla osób, które planują urlop. Dowiedzieć się z nich można m.in. jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem załatwiając formalności on-line, jak płacić kartą za granicą czy co można zrobić w przypadku kłopotów z wynajmem samochodu.


Źródło: Sylwia Szafranek

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również