Wiadomości z Katowic

"Bądź widoczny na drodze" - noś odblaski

  • Dodano: 2021-01-19 09:30

Słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, powoduje, że piesi na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego też policjanci katowickiej komendy przeprowadzili akcję pt.: "Bądź widoczny na drodze".

Mieszkańcy Katowic zostali wyposażeni w opaski odblaskowe, które z pewnością zwiększą ich bezpieczeństwo

Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.

Niestety, jak pokazują statystyki zdarzeń drogowy z udziałem pieszych do największej liczby potraceń dochodzi w obszarze zabudowanym. Dlatego też policjanci katowickiej komendy przeprowadzili akcję pt.: "Bądź widoczny na drodze". W trakcie działań mieszkańcy Katowic zostali wyposażeni w opaski odblaskowe, które z pewnością zwiększą ich bezpieczeństwo.

"Bądź widoczny na drodze" - noś odblaski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.