Wiadomości z Katowic

Bezpieczny maluch wie, kiedy mówić nie!

  • Dodano: 2018-12-24 08:30, aktualizacja: 2018-12-24 08:36

Policjantka z katowickiej komendy przeszkoliła ponad setkę dzieci. Maluchy już wiedzą m.in.: jak nie zgubić się podczas przedświątecznych zakupów, kiedy należy powiedzieć NIE! nieznajomemu oraz w jakiej sytuacji należy wołać POMOCY! W spotkaniu uczestniczył Sznupek – przyjaciel dzieci.

Trzecie spotkanie w ramach programu profilaktycznego dla przedszkolaków „Bezpieczny Maluch” odbyło się z sierż. szt. Agnieszką Krzysztofik z zespołu profilaktyki społecznej katowickiej komendy. Policjantka na podstawie dwóch krótkich opowiadań „Maks nie rozmawia z obcymi” oraz „Zuzia się zgubiła”  szkoliła dzieci, jak zachować się w trudnej sytuacji, w której znaleźli się bohaterowie. Maks na placu zabaw, kiedy mama poszła do pobliskiego sklepu spotkał osobę nieznajomą, której odmówił odprowadzenia do domu. Natomiast Zuzia, która zgubiła się mamie w centrum handlowym zapamiętała słowa opiekuna, aby w takiej sytuacji udała się do kasy i poprosiła o pomoc ekspedientkę. Ponadto dzieci dowiedziały się, że na pomoc policjanta - osoby w mundurze zawsze mogą liczyć! W spotkaniu ważną rolę pełnił Sznupek, który wskazywał dzieciom trudne sytuacje oraz bezpieczne zachowania. Podczas spotkania policjantka przygotowała dla dzieci różne zabawy i ćwiczenia. Jedna z zabaw polegała na reagowaniu na hasło: STOP! Biegające po sali przedszkolnej dzieci miały się zatrzymać na dane hasło i patrzeć, co się wokół ich dzieje. Ćwiczona umiejętność pomoże dzieciom uniknąć niebezpieczeństwa dostrzeżonego przez ich opiekunów. Ponadto dzieci ćwiczyły asertywne odmawianie osobie nieznajomej przyjęcia podarku, odprowadzenia do domu, czy wejścia do samochodu. Starszaki głośno powtarzały NIE, DZIĘKUJĘ! NIE PÓJDĘ Z TOBĄ! Kiedy przedszkolaki ćwiczyły wołanie POMOCY!, na ratunek przybył Sznupek – przyjaciel dzieci, sprawiając im ogromną radość. Na zakończenie policjantka przygotowała niesamowitą niespodziankę – dzieci mogły wcieliły się w rolę policjanta ubierając „małe mundury policyjne”. Dzieci po raz pierwszy miały niepowtarzalną okazję przymierzyć skrojone na ich miarę nowe ćwiczebne mundury policyjne z czapką furażerką. Niespodzianka okazała się „strzałem w dziesiątkę” i sprawiła dzieciom niesamowitą radość. Dla niektórych niespodzianka okazała się spełnieniem marzenia - bycia choć przez chwilę policjantem. Mamy nadzieję, że przyszłości, któryś z uczestników programu wstąpi w nasze szeregi.

Dzięki współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno – Edukacyjnym Metis w Katowicach, każdy przedszkolak uczestniczący w zajęciach dla utrwalenia nabytych wiadomości otrzymał kolorowankę „Sznupek kontra Obcy”.

Uczestnikami VIII edycji 2018/2019 programu edukacyjno – profilaktycznego „Bezpieczny Maluch” są sześciolatki z Miejskiego Przedszkola nr 14, 20, 48, 52 z dzielnicy Koszutka. Program będzie realizowany przez cały rok szkolny i zakończy się uroczystym finałem w czerwcu 2019 r. Partnerami programu są Urząd Miasta (Wydział Edukacji i Sportu, Wydział Zarządzania Kryzysowego), Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Nadleśnictwo Katowice, Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji ze spotkań...

Google NewsSubskrybuj mojeKatowice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również