Wiadomości z Katowic

Bezpłatne badania profilaktyczne w Katowicach!

  • Dodano: 2021-09-03 11:15

Trwa kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” mająca na celu zmianę nawyków polskiego społeczeństwa i zachęcenie Polaków do wykonywania badań profilaktycznych.

Już 7 września na placu Sławika i Antalla w Katowicach będzie można wykonać w mobilnym punkcie diagnostycznym bezpłatne badania, m.in.: EKG serca, pomiar ciśnienia i saturację krwi.  We wrześniu organizatorzy szczególną uwagę poświęcą budowaniu świadomości i profilaktyce w zakresie choroby Alzheimera -  jednym z badań oferowanych w ramach akcji będzie test Cog, który służy do wczesnego wykrywania zaburzeń poznawczych.

Wyniki będzie można skonsultować z dyżurującym w busie lekarzem specjalistą. 

Badanie opinii pt. „Stan Zdrowia Polaków” przeprowadzone w ramach kampanii „Zentiva – Zmieniamy  Przyzwyczajenia” wykazało, że profilaktyka zdrowia w pandemii nie jest dla Polaków priorytetem: co trzeci pytany nie wykonał w ciągu 6 miesięcy żadnych badań profilaktycznych, a ponad połowa respondentów przyznaje, że koronawirus znacznie zmniejszył częstotliwość ich wykonywania. Wniosek jest oczywisty – rzeczywistość pandemiczna nie sprzyja regularnym badaniom diagnostycznym i trosce o zdrowie. Co więcej, blisko połowa badanych, bo 49,1% zadeklarowała, że szuka porad zdrowotnych w Internecie.

Niepokoi fakt, że bardzo duża grupa Polaków próbuje leczyć się w oparciu o porady pozyskane z Internetu jednocześnie rezygnując z wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Eksperci są zgodni, że ten trend należy koniecznie odwrócić. Dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu akcji bezpłatnych badań przesiewowych – komentuje Zofia Kurek-Maciejewicz, Head of Communications Zentiva Polska.

We wrześniu organizatorzy kampanii szczególną uwagę poświęcą chorobie Alzheimera, będącej najczęstszą przyczyną otępienia. Wyniki badania opinii „Stan Zdrowia Polaków” wskazują, że co piąta osoba nie powiedziałaby lub nie wie czy powiedziałaby lekarzowi o problemie zapominania zdarzeń, które przed chwilą miały miejsce. Tymczasem w  przypadku tej choroby szczególnie ważne jest wczesne rozpoznanie, rozpoczęcie leczenia i nie należy  bagatelizować objawów takich jak zaburzenia pamięci czy problemy z orientacją w czasie i przestrzeni. 

Choroba Alzheimera powodując obumieranie neuronów jest najczęstszą przyczyną otępienia (demencji). Mając na uwadze farmakologiczne i niefarmakologiczne metody prowadzące do spowolnienia narastania objawów zaburzeń funkcji poznawczych i zachowania możliwie najdłuższego samodzielnego funkcjonowania pacjentów, kluczowe jest ustalenie diagnozy we wczesnym stadium rozwoju choroby. Natomiast profilaktyka dotycząca eliminowania poznanych czynników ryzyka i propagowanie czynników ochronnych rozwoju choroby Alzheimera powinny być powszechnie przyjętymi standardami – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Gabryelewicz, kierownik Oddziału Alzheimerowskiego Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, Prezes Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego oraz członek Rady Naukowej kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”.


Kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” wychodzi naprzeciw potrzebie edukacji i diagnostyki polskiego społeczeństwa. W okresie od czerwca do września mobilny punkt diagnostyczny odwiedzi 23 miasta w Polsce. Każdy miesiąc poświęcony jest edukacji w czterech obszarach profilaktyki zdrowotnej. W czerwcu realizowane były bezpłatne badania z zakresu kardiologii, lipiec dotyczył urologii oraz ginekologii, sierpień – reumatologii, a wrzesień związany jest z chorobą Alzheimera. Podczas każdej akcji pacjenci będą mogli skonsultować się z danym lekarzem specjalistą.

W dniu 7 września mobilny punkt diagnostyczny będzie czekał na chętnych w Katowicach w  godzinach 8:00-16:00 na placu Sławika i Antalla. Na miejscu będzie dostępny wykwalifikowany personel medyczny, który omówi z pacjentami wyniki przeprowadzonych badań pod kątem profilaktyki chorób neurologicznych.
Mapę dokładnych terminów i przystanków mobilnego punktu diagnostycznego w kolejnych miastach można śledzić na stronie www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również