Wiadomości z Katowic

Co to jest i na czym polega wywłaszczenie nieruchomości?

  • Dodano: 2022-10-07 07:45, aktualizacja: 2022-10-10 06:31

Realizacje niektórych celów publicznych, np. budowa drogi szybkiego ruchu, wymagają przeprowadzenia wywłaszczenia na terenach objętych inwestycją. Na czym polega wywłaszczenie nieruchomości? Kto może go dokonać? Jakie nieruchomości podlegają wywłaszczeniu? 

SPIS TREŚCI
   1. Co to jest wywłaszczenie nieruchomości?
   2. Na czym polega wywłaszczenie nieruchomości?
   3. Kto dokonuje wywłaszczenia?
   4. Jakie nieruchomości podlegają wywłaszczeniu?
   5. Ile czasu na wydanie nieruchomości?

Co to jest wywłaszczenie nieruchomości?

Wywłaszczenie nieruchomości to pozbawienie lub ograniczenie – w drodze decyzji – prawa własności, użytkowania wieczystego czy innego prawa rzeczowego na nieruchomości. Ze względu na charakter czynności administracyjnej, wywłaszczenie nie wymaga zgody osoby przysługującej prawo do nieruchomości. Aby jednak wywłaszczenie na rzecz Skarbu Państwa było możliwe, muszą zostać spełnione dwie przesłanki:

  • wywłaszczenie następuje na realizację celów publicznych, 
  • właściciel wywłaszczonej nieruchomości powinien otrzymać słuszne odszkodowanie za utraconą nieruchomość.  

Chcesz wiedzieć, jakie nieruchomości podlegają wywłaszczeniu i jak długo może ono trwać? - przeczytaj dalszą część artykułu.  

Na czym polega wywłaszczenie nieruchomości?

Znacznie upraszczając sprawę, wywłaszczenie nieruchomości to wydanie jej przez właściciela na rzecz Skarbu Państwa lub na rzecz jednostki samorządu terytorialnego. Wywłaszczenie przeprowadzone jest na mocy wydanej decyzji, a właścicielowi wywłaszczonej nieruchomości przysługuje odszkodowanie.  

Ze względu na fakt, że decyzja o wywłaszczeniu nieruchomości ma charakter czynności administracyjnej, realizowana jest ona bez zgody właściciela nieruchomości. Właścicielowi nieruchomości objętej wywłaszczeniem przysługuje prawo do odwołania się od wydanej decyzji. Samo odwołanie nie może być jednak jedynie wyrazem jego osobistej opinii. Jedyną podstawą podważenia wydanej decyzji o wywłaszczeniu jest wskazanie naruszenia przepisów prawa przez organ ją wydający. 

Co ważne, wywłaszczenie może obejmować całość lub część danej nieruchomości. W przypadku podziału nieruchomości, jeśli jej pozostała część nie nadaje się do dalszego użytkowania, jej właściciel może żądać od Skarbu Państwa lub organu samorządu terytorialnego (w zależności na czyją rzecz jest przeprowadzone wywłaszczenie) jej nabycia.    

Kto dokonuje wywłaszczenia?

Wywłaszczenie nieruchomości to złożony proces, a organem właściwym do jego przeprowadzenia jest wojewoda, który wykonuje zadania z zakresu administracji rządowej. 

Sprawdź również:

Jakie nieruchomości podlegają wywłaszczeniu?

Wywłaszczeniu podlega wyłącznie nieruchomość, w przypadku której pozbawienie lub ograniczenie praw do niej jest jedynym sposobem realizacji celu publicznego. 

Wywłaszczeniu nie podlega zaś nieruchomość będąca własnością Skarbu Państwa, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że nie obejmuje to wywłaszczenia prawa wieczystego użytkowania, jak też ograniczonych praw rzeczowych obciążających konkretną nieruchomość. 

Ile czasu na wydanie nieruchomości?

Teoretycznie dotychczasowy właściciel wywłaszczanej nieruchomości powinien ją wydać na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w ciągu 120 dni od terminu rozpatrzenia wszystkich złożonych odwołań od decyzji o wywłaszczeniu. Praktyka wskazuje jednak, że większość wydawanych decyzji o wywłaszczeniu otrzymuje rygor natychmiastowej wykonalności, który uprawnia inwestora do rozpoczęcia prac na terenie nieruchomości niezwłocznie po wydaniu decyzji przez organ. 

W takich przypadkach bardzo często prace inwestora rozpoczynają się szybciej niż do właścicieli nieruchomości dociera jakiekolwiek zawiadomienie o wydaniu decyzji o wywłaszczeniu. Bez wątpienia taka sytuacja jest niezwykle trudna dla dotychczasowych właścicieli. Nieruchomość, która jest często dorobkiem całego życia, zostaje im odebrana z dnia na dzień. Tak szybki bieg zdarzeń w połączeniu z nieznajomością swoich praw może sprawić, że osoby objęte wywłaszczeniem czują się zagubione. 

W takich przypadkach warto poszukać specjalistycznego doradztwa, np. kancelarii prawnej specjalizującej się w sprawach wywłaszczeniowych. 

Kolejną problematyczną kwestią związaną z koniecznością opuszczenia wywłaszczonej nieruchomości pozostaje czas, w jakim zostaje wydana decyzja o jego wysokości, a następnie wypłacone odszkodowanie za utraconą nieruchomość.  W większości przypadków środki te są konieczne do zorganizowania przez wywłaszczonego nowego lokum. Doświadczona kancelaria prawna będzie solidnym wsparciem w walce o wypłatę sprawiedliwego odszkodowania. 

Polecamy również:

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.