Wiadomości z Katowic

Czego nie pokrywa karta EKUZ?

  • Dodano: 2019-09-02 10:00

Planujesz rodzinny urlop za granicą lub wakacyjny wypad ze znajomymi czy wycieczkę z drugą połówką po Europie? A może chcesz wykorzystać długie studenckie wakacje na pracę sezonową, która pozwoli Ci dorobić do stypendium? Przed wyjazdem pamiętaj o swoim bezpieczeństwie i złóż wniosek o kartę EKUZ, która zapewni możliwość korzystania z publicznej służby zdrowotnej na zasadach takich samych, jakie obowiązują obywateli kraju, w którym będziesz przebywać. Jednak ubezpieczenie EKUZ nie obejmuje wszystkich świadczeń. Podpowiadamy, co nie jest refundowane.

Jak wyrobić EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatna i może ją wyrobić każdy Polak posiadający ważne ubezpieczenie w NFZ. Kartę EKUZ w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i innych regionach Polski wydają oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. Odpowiedni wniosek (inne formularze obowiązują przy wyjazdach turystycznych, a inne dla osób planujących wyjazd do pracy sezonowej) można pobrać i wydrukować ze strony NFZ lub wypełnić bezpośrednio w placówce. Wnioski można dostarczać nie tylko osobiście, ale także za pośrednictwem Poczty Polskiej (najbezpieczniejszy będzie list polecony za potwierdzeniem odbioru), mailowo lub na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ePUAP). Karta zwykle wydawana jest „od ręki”, ale w sezonie (np. w czasie wakacyjnych urlopów czy przed okresem świąteczno-noworocznym) okres oczekiwania może wydłużyć się do kilku dni. Najczęściej ważna jest ona 12 miesięcy (dla osób zarejestrowanych w UP data ważności EKUZ wynosi 2 miesiące, a dla emerytów 5 lat).

Czego nie obejmuje EKUZ?

Karta EKUZ gwarantuje zwrot kosztów, które poniesiemy na leczenie za granicą (na obszarze UE i EFTA). Jednak nie wszystkie świadczenia za granicą są ubezpieczeniem. Na koszt EKUZ nie przeprowadzimy operacji czy planowanych zabiegów medycznych. Pomoc lekarską uzyskamy wyłącznie w placówkach, które mają podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem (miejscowym odpowiednikiem polskiego NFZ). Zwrot nie obejmuje dodatkowych zabiegów, które nie są konieczne (np. bezpłatne może okazać się wyrwanie bolącego zęba, ale już nie jego plombowanie nowoczesną metodą).

W ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie uzyskamy ubezpieczenia OC w życiu prywatnym czy usług ratownictwa medycznego. Nie obejmuje no transportu zwłok do Polski. Transport medyczny do kraju nie jest refundowany z EKUZ, ale w wyjątkowych sytuacjach prezes NFZ (ewentualnie dyrektor wojewódzkiego oddziału funduszu) może wyrazić zgodę na taki transport. Decyzja ta jest podejmowana indywidualnie, gdy koszty leczenia za granicą będą wyższe niż koszt transportu do Polski. Warto jednak wiedzieć, że wybrany zostanie najtańszy możliwy środek transportu (nie zagrażający bezpośrednio życiu pacjenta). Więcej na temat szczegółowego zakresu EKUZ można przeczytać na stronie: https://ekuz.com.pl/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.