Wiadomości z Katowic

Czy gmina będzie kupowała węgiel dla mieszkańców? Prezydent Katowic komentuje

  • Dodano: 2022-10-11 13:15

Czy samorządy będą zajmować się zakupem i dystrybucją węgla dla swoich mieszkańców? Takim pomysłem podzielił się wicepremier Jacek Sasin. Ma to być sposób na walkę z kryzysem energetycznym. Co sądzą o tym władze Katowic?

Według przedstawionego przez wicepremiera Jacka Sasina pomysłu samorządy powinny zająć się zakupem węgla importowanego przez PGE i Węglokoks, a następnie dystrybuować go do mieszkańców. Jak uważa, samorządy mają spółki komunalne, które mogą w tym celu wykorzystać. Miałoby to wpłynąć na obniżenie ceny węgla dla mieszkańców.

Czy władze Katowic zaopatrzą mieszkańców w węgiel?

Jak uważają władze Katowic, pomysł zakupu i dystrybuowania węgla przez samorządy jest absurdalny.

– Miasto Katowice, jak każda gmina w Polsce, nie zajmuje się sprzedażą węgla – podobnie jak nie zajmuje się sprzedażą ziemniaków i lodówek. Pomysł dystrybucji węgla przez gminy jest absurdalny z wielu powodów. Przepisy określają, co jest zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego – a co nie jest. Handel węglem zdecydowanie do tych zadań nie należy – komentuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prezydent Katowic zwrócił również uwagę na brak odpowiednich przepisów i zaplecza technicznego.

- Po pierwsze zakup powinniśmy zrealizować w ramach obowiązujących przepisów zamówień publicznych czyli brak jest możliwości zakupu od PGE, po drugie nie mamy do tego zaplecza technicznego, np. wag, placów składowych, systemów, urządzeń i sprzętu do załadunku. W przeciwności do kopalń, koncesjonowanych punktów handlu i dystrybucji oraz spółek rządowych zajmujących się dystrybucją węgla, które mogłyby takie zadanie realizować. Dlaczego tak się nie dzieje? Dla nas – samorządowców, jest to kolejna próba zrzucenia zadnia i odpowiedzialności za problemy energetyczne w naszym kraju – przekazał Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Katowice to nie jedyna gmina, której władze nie są przygotowane na dystrybucję węgla i uważają pomysł Jacka Sasina za próbę zrzucenia odpowiedzialności za kryzys energetyczny na samorządy. Podobnego zdania są m.in. władze Chorzowa i Sosnowca.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również