Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest niezbędne już od najmłodszych lat. Zaniedbania w wieku dziecięcym mogą bowiem przekładać się na wiele problemów w przyszłości i konieczność częstych wizyt u stomatologów. Co jednak z zębami mlecznymi, które i tak wypadną? Dowiedz się, czy również wymagają leczenia i poznaj najpopularniejsze fakty oraz mity.
Poznaj najpopularniejsze mity, które dementują stomatolodzy
Bardzo często rodzice przy opiece nad dzieckiem kierują się własnymi przeświadczeniami i zasłyszanymi informacjami, co może być bardzo dużym błędem. Zrezygnowanie z odpowiedniej stomatologii zachowawczej w młodym wieku to częsta przyczyna poważnych problemów z zębami w przyszłości i konieczność prowadzenia drogiego leczenia. Prezentujemy najpowszechniejsze mity, które krążą wśród rodziców i mają opłakane skutki dla zdrowia jamy ustnej.
Mit 1: Mleczne zęby nie wymagają leczenia, ponieważ wypadają z wiekiem
To bardzo popularna opinia wśród wielu rodziców. Wielu osobom wydaje się logicznym, że zęby mleczne, które są z upływem czasu zastępowane stałymi, nie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jest to jeden z najbardziej szkodliwych mitów prowadzący do wielu poważnych problemów z uzębieniem w przyszłości. Zaniedbanie stomatologii dziecięcej może prowadzić do bólu, stanów zapalnych, a nawet infekcji, które wpływają na ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
Dlatego też odpowiednia profilaktyka już po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych jest niezbędna. Zdecydowanie się na usługi stomatologiczne dla dzieci pozwala kontrolować rozwój jamy ustnej i interweniować w razie pojawienia się problemów. Wpływa to zarówno na stan zdrowia w konkretnym momencie, jak i przekłada się na stan zębów stałych.
Mit 2: Próchnica zębów mlecznych nie wpływa na zdrowie zębów stałych
Kolejnym popularnym mitem jest ignorowanie próchnicy w przypadku zębów mlecznych. Rodzice bardzo często wykazują pogląd, że zmiany próchnicowe na zębach mlecznych znikają wraz z wypadnięciem zębów. To bardzo duży błąd, gdyż nieleczona próchnica może przedostać się do tkanek głębokich i uszkodzić dopiero pojawiające się zęby stałe. W efekcie od samego początku stałe zęby są osłabione i bardziej narażone na wiele chorób. W skrajnych przypadkach niezbędne może okazać się skorzystanie z chirurgii stomatologicznej w celu usunięcia uszkodzonych zębów.
Rodzice, którym zależy na zdrowiu jamy ustnej u pociechy, powinni na wczesnym etapie rozpocząć wizyty u stomatologa. Renomowana klinika stomatologiczna tworzy przyjazne warunki dla najmłodszych i sprawia, że wizyty nie wywołują nadmiernego stresu. Jednocześnie wpływają na stan zdrowia i pozwalają cieszyć się świetnie wyglądającym uzębieniem.
Mit 3: Zęby mleczne nie wymagają tak dokładnej pielęgnacji jak stałe
Higiena jamy ustnej dziecka ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i uniknięcia wielu problemów w przyszłości. Stomatolodzy radzą, aby pielęgnację rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych. Delikatne przemywanie dziąseł pozwala usunąć resztki pokarmu i zapobiega rozwojowi bakterii. Po pojawieniu się zębów mlecznych należy przejść do dokładnego szczotkowania. W tym celu najlepiej wykorzystać miękką szczoteczkę i pastę z fluorem. Regularne szczotkowanie sprawia, że w obrębie jamy ustnej nie będą rozwijały się bakterie.
Mit 4: Higiena zębów mlecznych nie powinna wykorzystywać pasty z fluorem
Do tej pory popularną opinią jest mit na temat szkodliwości fluoru zawartego w pastach do zębów. Niektórzy rodzice celowo sięgają po pasty pozbawione fluoru, aby zadbać o swoje dzieci. Zgodnie z najnowszymi badaniami i zaleceniami WHO oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego używanie fluoru nie prowadzi do negatywnych skutków zdrowotnych. W dopuszczonych na rynek pastach znajdują się odpowiednie proporcje, które pomagają utrzymać zdrowe zęby i zatrzymać rozwój próchnicy.
Mit 5: Zęby mleczne nie wymagają regularnych kontroli w gabinecie stomatologicznym
Częstym błędem rodziców jest udanie się do stomatologa dopiero w momencie wystąpienia problemów. Bardzo często na tym etapie jest już zdecydowanie za późno, aby uniknąć konieczności poważnej interwencji. Poważne zaniedbania mogą prowadzić do konieczności leczenia zębów mlecznych, ekstrakcji przez chirurga stomatologicznego, a nawet leczenia kanałowego w młodym wieku. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich problemów są regularne wizyty i korzystanie ze stomatologii zachowawczej.
Gdzie dbać o zdrowie jamy ustnej u najmłodszych?
Stomatologia dziecięca oferowana przez najlepsze placówki skierowane do młodych pacjentów to świetny wybór. Doświadczony stomatolog jest w stanie poprowadzić kompleksowo opiekę nad rozwijającą się jamą ustną i pomóc w zachowaniu zdrowych zębów. W najlepszych placówkach oferowane są następujące usługi:
- chirurgia stomatologiczna,
- stomatologia zachowawcza,
- leczenie kanałowe,
- leczenie ortodontyczne,
- usuwanie kamienia nazębnego,
- uzupełnianie braków zębowych,
- piaskowanie,
- wybielanie zębów,
- i wiele innych.
Szeroki zakres usług stomatologicznych gwarantuje zadowolenie z gabinetu i pozwala dbać o zęby w każdym wieku. Doświadczony stomatolog zawsze udzieli rzetelnego wsparcia w pielęgnacji, przeprowadzi leczenie i pomoże w zachowaniu zdrowia jamy ustnej.