Tak jak w organizmie człowieka jednym z najważniejszych układów jest układ krwionośny, który dostarcza wszystkie niezbędne do życia elementy do najdalszych zakątków ciała, tak w przedsiębiorstwie jednym z najważniejszych układów jest układ transportowy, pozwalający przemieszczać towary i materiały między poszczególnymi działami.
Transport
Transport to przemieszczanie produktów z miejsca nadania do miejsca odbioru. Towarzyszy nam od zarania dziejów a przez większość tego czasu opierał się wyłącznie na sile ludzkich mięśni i przenoszeniu lub przeciąganiu. Zakłada się, że człowiek rozumny Homo Sapiens narodził się około 190 tys. lat temu, a wynalezienie koła datujemy na 3500 r. p.n.e. co pokazuje, jak niedługa jest historia rozwoju transportu. Obecnie prześcigamy się w wymyślaniu nowych sposobów przemieszczania się. Są one coraz szybsze, sprawniejsze, mogą transportować większe i cięższe obiekty, lub nawet opuścić nasz układ słoneczny. Można jednak przypuszczać, że jeszcze sporo zostało do wynalezienia, a już na pewno do usprawnienia w tej dziedzinie.
Rodzaje transportu
Transport podlega wielu podziałom np. ze względu na zastosowaną gałąź (morski, lądowy, itp.), ze względu na przedmiot podlegający przewozowi (pasażerski, towarowy), czy ze względu na zastosowane jednostki ładunkowe (konwencjonalny, multimodalny). My na potrzeby tego artykułu posłużymy się podziałem względem obszaru działania (zewnętrzny wewnętrzny) i zajmiemy się transportem wewnętrznym.
Trzeba jednak wyjaśnić, że nie chodzi tu o transport wewnątrz i na zewnątrz budynków, a o wewnątrz i na zewnątrz przedsiębiorstwa. Transport po placu zakładowym, czy nawet między różnymi oddziałami danej firmy nazywamy transportem wewnętrznym.
Czym jest transport wewnętrzny?
Transport wewnętrzny to jeden z najważniejszych składników infrastruktury logistycznej przedsiębiorstwa. Transport wewnętrzny to transport zorganizowany w ramach organizacji, w przeciwieństwie do transportu zewnętrznego, który jest świadczony przez podmioty zewnętrzne. W jego skład wchodzi zarówno transport towarowy, jak i osobowy. Przewóz osób zorganizowany w ramach struktur logistycznych przedsiębiorstwa również należy do transportu wewnętrznego.
Transport wewnętrzny podział
- Transport składowo-magazynowy — oparty jest na załadunku, przemieszczaniu i rozładunku towarów w celu ich zmagazynowania. To główny i najczęstszy rodzaj transportu wewnętrznego.
- . Transport produkcyjny — który obejmuje cały proces produkcyjny. Za jego sprawą poszczególne materiały, podzespoły i półfabrykaty przemieszczane są między poszczególnymi stanowiskami produkcyjnymi. Można go jeszcze podzielić na:
- Transport międzywydziałowy — zajmuje się transportem produkcyjnym między poszczególnymi wydziałami.
- Transport wewnątrzwydziałowy — odbywa się najczęściej w obrębie jednego pomieszczenia produkcyjnego.
Podstawowe urządzenia transportowe
Do najbardziej popularnych i rozpowszechnionych urządzeń transportowych należą wózki platformowe, jak i wózki widłowe. Jedne i drugie występują w wielu wariantach i mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, ale ich zasadnicza rola pozostaje taka sama, przemieścić towar z punktu załadunku do punktu wyładunku.
Kolejnymi popularnymi urządzeniami transportu wewnętrznego są suwnice, wciągniki, żurawie, dźwignice, układnice, przenośniki.
Mniej oczywiste urządzenia transportowe.
Nie zawsze mogą nam się kojarzyć z logistycznym procesem transportu wewnętrznego, ale niewątpliwie nim są: rurociągi, przenośniki śrubowe (ślimakowe), taśmociągi, czy też wyrzutniki, które miotając dostarczają towary w trudnodostępne miejsca.
Wybór daje wolność
To tylko znikomy wycinek przykładowych urządzeń transportu wewnętrznego. Nie da się wymienić wszystkich, ponieważ rodzajów i typów jest niemal tyle, co potrzeb przedsiębiorstw. Każda branża, każdy zakład może potrzebować indywidualnych rozwiązań, czasem zależnych od klimatu, w jakim działa, a czasem od ukształtowania terenu, czy ilości zatrudnionych ludzi.
Jednak dzięki tej różnorodności i dużemu wyborowi można idealnie dopasować transport wewnętrzny do potrzeb firmy.
Podsumowanie
Niewątpliwie podczas projektowania firmy trzeba pamiętać o transporcie wewnętrznym i traktować go jako najważniejszy element intralogistyki. Bez tego chaotyczne działania i przypadkowa organizacja transportu wewnątrz firmy nie wróży jej wielu sukcesów. Prędzej czy później zemści się to w postaci zatorów, zagubionych towarów i wielu innych dolegliwości nie mówiąc już o braku bezpieczeństwa.