Wiadomości z Katowic

Dlaczego warto pić wodę z kranu? O roli Katowickich Wodociągów w dbaniu o jakość wody

  • Dodano: 2024-03-11 07:45, aktualizacja: 2024-03-11 08:03

W dzisiejszych czasach, kiedy zdrowy tryb życia staje się coraz bardziej popularny, wielu z nas zastanawia się, jakie są najlepsze źródła nawodnienia. Wiele osób decyduje się na zakup wody butelkowanej, uważając, że jest to bardziej bezpieczna i lepsza opcja. Jednak warto przyjrzeć się bliżej lokalnym wodociągom, takim jak te w Katowicach, które dostarczają wodę tak samo wysokiej jakości, a ponadto dużo tańszą i bez produkcji plastikowych opakowań. 

Woda z kranów zdatna do picia?

Katowickie Wodociągi odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu mieszkańcom miasta dostępu do bezpiecznej, czystej wody pitnej. 

– Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów. Naszym priorytetem jest zapewnienie dostępu do dobrej jakości wody, bowiem ma to ogromny wpływ na zdrowie i jakość życia mieszkańców – mówi Stanisław Krusz, prezes Katowickich Wodociągów S.A.

Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć picie wody prosto z kranu:

Dostępność, bezpieczeństwo i jakość

Można po nią sięgnąć niemal zawsze i wszędzie. Zgodnie z hasłem „Kranówka katowicka. Szluknij sie z kokotka” wystarczy odkręcić kran, aby cieszyć się świeżą i zdrową wodą w dowolnym momencie. Woda z kranu musi spełniać rygorystyczne normy dotyczące jakości określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Katowickie Wodociągi stale monitorują jej jakość przeprowadzając badania. Ponieważ miasto nie posiada własnych ujęć, woda do badania pobierana jest ze studni zakupowych. Przeprowadzane są również analizy próbek wody pobranych z sieci dystrybucyjnej w 52 miejscach uzgodnionych z Sanepidem. Oprócz tego woda badana jest każdorazowo, gdy dochodzi do sytuacji mogącej mieć wpływ na jakość – awarii, inwestycji, remontów, spadków ciśnienia czy przekierowania wody. 

Badania wykonuje Laboratorium Centralne Katowickich Wodociągów, posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji oraz zatwierdzenie Sanepidu. Miesięcznie wykonuje ono około 1 000 badań. Woda badana jest pod kątem obecności m.in. bakterii grupy coli, enterokoków i zawartości takich pierwiastków, jak np. żelazo czy mangan. Sprawdzana jest też jej twardość,pH oraz smak i zapach. Dzięki temu możemy mieć pewność, że każdy łyk wody z kranu nie tylko gasi pragnienie, ale także jest bezpieczny dla zdrowia.

Ekologia

Wybierając wodę z kranu, nie tylko dbamy o własne zdrowie, ale także pomagamy środowisku. Butelki plastikowe, w których sprzedawana jest woda, generują ogromne ilości odpadów, często zanieczyszczających środowisko naturalne. Poprzez korzystanie z wody z kranu, redukujemy ilość plastiku zużywanego codziennie, co ma pozytywny wpływ na naszą planetę. 

Oszczędność finansowa

Koszty związane z zakupem wody butelkowanej są znacznie wyższe niż wody z kranu. Picie wody z kranu to ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić znaczne środki finansowe, które mogą zostać przeznaczone na inne cele. Za 1 litr wody butelkowanej płacimy kilka złotych. Podczas gdy w Katowicach za 1000 litrów (1 m3) wody obecnie płacimy 7,31 zł, co oznacza, że 1 litr kosztuje zaledwie 0,00731 zł.

Picie wody z kranu to nie tylko zdrowy, ale także ekologiczny i oszczędny wybór. Woda pitna dostarczana mieszkańcom miasta przez Katowickie Wodociągi jest dobrej jakości. Dlatego warto ją docenić i wybrać wodę prosto z kranu, dbając jednocześnie o swoje zdrowie oraz środowisko, w którym żyjemy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również