Zarząd Województwa zadecydował o rozpisaniu nowych konkursów na działania z obszaru rynku pracy i edukacji przedszkolnej i rozszerzył obszar objęty wsparciem na wszystkie gminy.
To efekt opóźnień w wykorzystaniu alokacji przez miasto Bytom
Warto przypomnieć, że Bytom został w obecnej perspektywie unijnej wyróżniony przez wskazanie stu milionów euro w ramach RPO na wsparcie procesu rewitalizacji. Harmonogram naboru projektów we wskazanych wyżej obszarach był konsultowany z prezydentem Bytomia i z uwagi na długi czas, w jakim powstawał Gminny Program Rewitalizacji, konieczne było szybkie udostępnienie miastu całej puli środków.
Bytom w pewnych obszarach nie radzi sobie z wykorzystaniem unijnych środków. Mam tu na myśli walkę z bezrobociem, aktywizację zawodową, dlatego po te pieniądze będą mogły sięgać wszystkie gminy. Za nami połowa obecnego okresu programowania i nie chcemy stracić tych środków, dlatego zachęcam władze Bytomia do skutecznego sięgania po nie także w innych obszarach – przekonywał marszałek Wojciech Saługa.
Aktywność wnioskodawców, szczególnie w obszarze działań związanych z rynkiem pracy, jest niezadowalająca, czego potwierdzeniem jest złożenie tylko sześciu projektów spośród 19 wskazanych w konsultowanym wcześniej Gminnym Programie Rewitalizacji. W efekcie miasto Bytom, jako obszar objęty rewitalizacją, nie zaangażowało kwoty 31,8 mln zł wskazanej w ramach OSI. Nie wykorzystano także całej puli środków w ramach upowszechniania wysokiej jakości edukacji przedszkolnej w wysokości 3,5 mln zł.