W poniedziałek 3 września na katowickim rynku została uruchomiona wystawa fotografii Stanisława Gadomskiego. Spośród ponad 1800 prac podarowanych przez artystę Muzeum Śląskiemu wybrano kilkadziesiąt przedstawiających dobrze znane katowiczanom miejsca w ujęciu z lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku.
Wystawa przypomina fotografie dokumentujące przede wszystkim ważne wydarzenia z historii Katowic. Znajdziemy tu więc zarówno zdjęcia z wizyty w mieście ważnych osobistości, np. Charlesa de Gaulle'a, jak i ujęcia z budowy dworca kolejowego, ronda czy najbardziej rozpoznawalnego obiektu w katowickim pejzażu – Spodka. Są też zdjęcia przedstawiające wypoczynek w Dolinie Trzech Stawów, są górnicy i hutnicy przy pracy, a także kobiety piekące kołocze.
Wystawa została przygotowana przez Wydział Promocji Urzędu Miasta Katowice. Fotografie zostały udostępnione przez Muzeum Śląskie.
Nota biograficzna
Stanisław Gadomski (1929–2013) był artystą wielu dyscyplin. Sztuka zajmowała jego uwagę od najmłodszych lat. Skończył liceum plastyczne, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, przez dwa lata był również słuchaczem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W pracy zawodowej kontynuował swoje pasje. W kręgu jego zainteresowań, oprócz fotografii, były też drzeworyt i grafika, których niemało zgromadził w swoich zbiorach.
Etnografowie czy miłośnicy folkloru rozpoznają jego fotografie przedstawiające polskie stroje ludowe, wiejskie kapliczki czy przydrożne figury, które były ważną myślą przewodnią jego twórczości; czytelnicy dawnej „Panoramy" czy „Trybuny Robotniczej" pamiętają przede wszystkim fotograficzne reportaże. Archiwa prac Stanisława Gadomskiego pełne są także zdjęć pejzaży, będących wspomnieniami z licznych podróży po Polsce i Europie. Pozostawił też po sobie wiele portretów – fotografował powstańców, znanych artystów, m.in. Irenę Jarocką czy Annę Jantar. Jest również autorem aktów. Szczególne zamiłowanie miał jednak do fotografii artystycznej – wśród znanych jego zdjęć o bardziej twórczym wyrazie są te zatytułowane „Śląskie olimpijczyki" (na wystawie), „Górniczy polonez", „Lidia" czy „Kwiaty na śniegu".
Talent Stanisława Gadomskiego docenił Związek Polskich Artystów Plastyków, który w 1954 r. przyjął go do grona swoich członków. O uznaniu, jakim cieszył się w środowisku, świadczą też światowe wystawy, w których brał udział. Jego zdjęcia pojawiały się nie tylko w polskich galeriach, ale także w Anglii, Austrii, Belgii, dawnej Czechosłowacji, Rumunii oraz w Indiach, Japonii czy w Singapurze. Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, m.in. odznaką „Zasłużonego Działacza Kultury", złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami" czy tytułem „Wielki Splendor Śląskiej Fotografii Prasowej", który otrzymał w 2012 r. za całokształt twórczości. Został również uhonorowany Krzyżem z Rozetą z Mieczami „Za Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego" oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Armii Krajowej.
Dziś jego zdjęcia, grafiki i drzeworyty są własnością Muzeum Śląskiego i Muzeum Miejskiego w Tychach, którym to instytucjom Stanisław Gadomski podarował większość swoich prac.