Wiadomości z Katowic

Doceniono film kręcony m.in. w Katowicach! „Strefa interesów” zdobyła 2 Oscary

  • Dodano: 2024-03-11 14:45, aktualizacja: 2024-03-12 12:15

Podczas 96. Ceremonii wręczania Oscarów nagrodzono film koprodukcji brytyjsko-polsko-amerykańskiej, do którego sceny w całości nakręcono w Polsce. Na ekranie widzowie mogą zobaczyć między innymi Śląski Urząd Wojewódzki znajdujący się w Katowicach.

Wręczono najbardziej prestiżowe nagrody filmowe

Za nami 96. ceremonia wręczenia Oscarów. Wydarzenie odbyło się w Los Angeles w Dolby Theatre. Statuetki wręczano w nocy z niedzieli na poniedziałek 11 marca 2024. Podczas ceremonii Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej nagrodziła najlepsze filmy z 2023 roku, których nominacje zostały ogłoszone 23 stycznia br. Najwięcej odznaczeń otrzymał co prawda Oppenheimer, jednak nie zabrakło także nagród dla filmu, który w całości został nakręcony w Polsce! Sceny do nagrodzonej Oscarami „Strefy interesów” kręcono w Oświęcimiu, Jeleniej Górze oraz Katowicach.  

Film „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera otrzymał dwa Oscary — dla najlepszego filmu międzynarodowego, oraz za najlepszy dźwięk. Film powstał w koprodukcji brytyjsko-polsko-amerykańskiej. W produkcję zaangażowała się także Instytucja Filmowa Silesia Film, która do budżetu filmu dołożyła 300 tys. złotych oraz ogromne zaangażowanie merytoryczne.

Fabuła filmu koncentruje się na losach komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz jego rodziny, którzy mieszkali tuż obok obozu, na terenach tak zwanej „strefy interesów”. Na ekranie rodzinną sielankę zakłócały jedynie odgłosy wystrzałów lub pociągów przywożących nowych więźniów oraz krzyki. Widzowi nie zostały przedstawione jednak komory gazowe znajdujące się na terenie obozu czy baraki.

Daty premier filmu:

  • 19 maja 2023 - Cannes
  • 15 grudnia 2023 - Stany Zjednoczone
  • 2 lutego 2024 - Wielka Brytania
  • 8 marca 2024 - Polska

Sara SynowiecSara Synowiec
Źródło: Academy of Motion Picture Arts and Sciences, Wikipedia, TVS

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również