Wiadomości z Katowic

Doświetlenie przejść dla pieszych na DK81 w Piotrowicach

  • Dodano: 2021-01-19 09:00

W ostatnich dniach grudnia 2020 udostępnione dla ruchu zostało rondo na przebudowywanym skrzyżowaniu DK81 z Armii Krajowej w Piotrowicach.

Ruch lokalny odbywa się przez nowopowstałe rondo turbinowe, a ruch tranzytowy biegnie tunelem pod rondem, w ciągu DK81, tzw. „Wiślanki”. Ze względu na zmianę charakteru tego skrzyżowania zmieniła się też organizacja ruchu pieszych. Na wlotach podporządkowanych ronda oraz na zjazdach z ronda wyznaczone zostały przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wynikami audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego, sporządzonego przez uprawnionych audytorów na etapie przygotowania inwestycji.

Pomimo pozytywnego wyniku audytu, prezydent Marcin Krupa podjął decyzję, że miejsca, w których znajdują się przejścia dla pieszych, mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych, powinny być oświetlone jeszcze mocniej. Po wprowadzeniu zmian, przejścia mają w jednoznaczny sposób wyróżniać się od pozostałej części oświetlonej drogi, aby były one widoczne dla kierowców z jeszcze większej odległości niż dotychczas i wskazywać miejsce wymagające zachowania szczególnej ostrożności. Ma się to przełożyć na jeszcze większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem pieszych. Dlatego też podjęte zostały czynności dla wdrożenia dodatkowego oświetlenia w rejonach przejść dla pieszych.

W ramach inwestycji o wartości 81,5 mln zł powstało dwupoziomowe skrzyżowanie

Prace budowlane trwały od początku 2018 roku i zakończyły się w grudniu 2020. Aktualnie trwają odbiory, a całość inwestycji zakończy się w pierwszym kwartale bieżącego roku. W ramach przebudowy powstał tunel, dzięki któremu jadąc z centrum w kierunku Mikołowa i też w drugą stronę - nie będziemy zatrzymywać się na tym skrzyżowaniu. W tym miejscu powstało też dwupasowe rondo, które jest bezpiecznym rozwiązaniem dla osób poruszających się pomiędzy Piotrowicami, a Ligotą. To wszystko docelowo sprawi, że po Katowicach będzie się podróżowało szybciej i bardziej komfortowo.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również