Wiadomości z Katowic

Drugi dzień protestów ws. zakazu aborcji! Katowice zakorkowane

  • Dodano: 2020-10-26 18:15

W wielu miastach Polski po godzinie 16:00 rozpoczęła się druga tura protestów związanych z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Akcja "Blokada", którą zapowiedział m.in. Strajk Kobiet, zakłada blokowanie ulic i skrzyżowań.

Blokada ronda w Katowicach

W Katowicach protestujący zebrali się w poniedziałkowe popołudnie na parkingu w tzw. Strefie Kultury przed siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wyruszyli na pobliskie rondo - największe i nabardziej uczęszczane w Katowicach. Ruch na rondzie i części alei Roździeńskiego został zablokowany.
 

Ogromne protesty ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego ograniczenia możliwości usuwania ciąży przelewają się dzisiaj przez ulice w całej Polsce. Także na Śląsku – od Katowice przez Gliwice po Częstochowę protestują Ci, którzy tak duże ograniczenie możliwości wykonywania aborcji uważają za cios wymierzony w kobiety.

Nosić maseczkę czy nie nosić? Bunt na ulicach rośnie! TOP 5 Silesia Flesz

Ten moment wywołał burzę. –Ogłaszam wyrok, wyrok w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej. Trybunał Konstytucyjny w składzie tu obecnym (...) Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją. Zdaniem ginekologa takich przypadków nie jest dużo. Jednak to wyrok skazujący kobiety i ich dzieci na ogromne cierpienia.

– Są też takie wady jak cyklopia, gdzie dziecko rodzi się z jednym okiem i na przykład jedną dziurką od nosa. Mamy takie zdjęcia w naszych bazach danych. Te dzieci nie mogą nawet zaczerpnąć oddechu. Umierają w dusznościach, w potwornych cierpieniach przez wiele wiele godzin. Czasem dni, a czasem nawet tygodni. A matka ma przecięty brzuch i nie może zachodzić w ciążę przez kolejne miesiące. Poza tym ona wie, że ma taką wadę i nie może nic z tym zrobić. To jest życie w koszmarze, w koszmarze i cierpieniu,gdzie wiadomo, że nic się nie da temu dziecku pomóc – mówi dr n. med. Maciej Jędrzejko, ginekolog.

Maciej Jędrzejko nie popiera aborcji na życzenie, ale wczorajszy wyrok uważa za sprzeczny z nauką i medycyną. Kilka razy na aborcję zdecydowała się Agnieszka, mimo że wskazań medycznych.Uważa, że zrobiła dobrze i chciałaby, żeby każda kobieta mogła o sobie decydować. Teraz tworzy szczęśliwą rodzinę.

-Mam już syna, którego nie zaplanowałam, ale bardzo chciałam go urodzić. Wszystko jest w porządku. Tak, jak powinno być. W swoim czasie i psychicznym zdrowiu. Natomiast wiedziałam, kiedy były życiowe perypetie, że nie jest to na pewno czas na ciążę i łatwiej będzie kierować życiem po prostu, usuwając ją – mówi Agnieszka Ryczkowska, aktywistka proaborcyjna.

Ogromne protesty ws. zakazu aborcji na Śląsku! W Katowicach protestujący i policja pod katedrą! (foto. Bartosz Bednarczuk)
Ogromne protesty ws. zakazu aborcji na Śląsku! W Katowicach protestujący i policja pod katedrą! (foto. Bartosz Bednarczuk)

Swoje życie poświęciła niepełnosprawnej córce pani Aleksandra. Teraz może zadecydowałaby inaczej.

-Na dzień dzisiejszy usunęłabym ciążę. Nie dlatego, że nie kocham swojej córki, bo zajmuje się nią przez 34 lata, ale dlatego, że zachorowałam i czekam na diagnozę. Ja nie wiem co będzie jutro, a co będzie po mojej śmierci z Patrycją? – mówi Aleksandra Chromik, Stowarzyszenie wspierające OGA.

Jej zdaniem rządzący powinni zająć się tymi dziećmi, które żyją, a nie tymi, które jeszcze się nie urodziły. Jej zdaniem, wiele kobiet zdecyduje się teraz na nielegalną aborcję. Nie wszystkie będzie stać na wyjazd zagranicę.

Po wyroku w całej Polsce trwają manifestacje W Katowicach o godzinie 18.00 przeciwnicy orzeczenia Trybunału przyszli przed biuro Prawo i Sprawiedliwości zapalić znicze. Protest przeniósł się później pod Katedrę Chrystusa Króla.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również