Wiadomości z Katowic

Działania SMOG na katowickich drogach - podsumowanie

  • Dodano: 2019-04-12 09:45

Policjanci z katowickiej drogówki wraz z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego włączyli się w ogólnopolską akcję pn. „SMOG”.

Celem działań była eliminacja z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób może mieć negatywny wpływ na ochronę środowiska np. poprzez nadmierną emisję spalin. Podczas akcji użyto mobilnej linii diagnostycznej.

10 kwietnia br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego katowickiej komendy wspólnie z inspektorami z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach, przeprowadzali kontrole stanu technicznego pojazdów poruszających się po katowickich drogach. Mundurowi wykorzystywali mobilną linię diagnostyczną, na której można było przeprowadzić badanie pojazdu podobne do tych, jakie wykonuje się na stacjach diagnostycznych. Działania te miały na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego niesprawne pojazdy zagrażające bezpieczeństwu oraz nadmiernie zanieczyszczające środowisko naturalne. Kierowcom pojazdów, których wadliwy stan techniczny rażąco naruszał przepisy, były zatrzymywane dowody rejestracyjne z zakazem dalszej jazdy.

Podczas działań na terenie Katowic skontrolowano 306 pojazdów i zatrzymano 108 dowodów rejestracyjnych. Wobec sprawców ujawnionych wykroczeń zastosowano środki represji przewidziane przepisami prawa.

Akcja miała również charakter edukacyjny. Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Funkcjonariusze przypominali kierującym, że zjawisko smogu spowodowane jest również przez użytkowanie niesprawnych technicznie pojazdów, emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.

W związku z rosnącym poziomem zanieczyszczeniem powietrza, co ma negatywny wpływ nie tylko na zdrowie oraz życie człowieka, ale również przyrodę, smog stał się problemem na skalę światową. Dlatego wszyscy powinniśmy starać się przestrzegać przepisów związanych z emisjami szkodliwych substancji.

Google NewsSubskrybuj mojeKatowice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również