Wiadomości z Katowic

Dzisiaj protest mieszkańców Katowic przeciwko szybkiej kolei do CPK

  • Dodano: 2022-02-08 12:00

Plany budowy nowej linii kolejowej do Centralnego Portu Komunikacyjnego przez południowe dzielnice Katowic nie spodobały się mieszkańcom miasta. Dziś odbędzie się protest mieszkańców.

Mieszkańcy Katowic będą protestować wobec CPK

We wtorek 8 lutego od godziny 17:00 do 18:00 w Katowicach odbędzie się protest mieszkańców. Katowiczanie będą protestować przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Armii Krajowej (rondo obok Famur) w dzielnicy Piotrowice. Protest ma być sprzeciwem mieszkańców Katowic wobec planów budowy linii kolejowej, która ma przebiegać przez południowe dzielnice miasta. Nowe połączenie jest związane z planowaną inwestycją Centralnego Portu Komunikacyjnego i według planów ma mocno ingerować w zabudowę mieszkaniową.

– Wyraźmy nasze zdanie na temat budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i Kolei Dużych Prędkości w południowych dzielnicach Katowic – informuje katowicka radna, Beata Bala w opisie wydarzenia na Facebooku.

Radna prosi uczestników protestu o zabranie ze sobą kamizelek odblaskowych i przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.

W związku z protestem mogą występować utrudnienia drogowe w okolicach ronda.

Czym jest Centralny Port Komunikacyjny?

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W skład CPK wchodzą między innymi  połączenia kolejowe na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Protesty wobec CPK odbywają się nie tylko w Katowicach. Dzisiaj o godzinie 15:30 protestować będą też m.in. mieszkańcy Żor. Do tej pory protesty odbywał się już między innymi w Czerwonce-Leszczynie, Mikołowie i powiecie mikołowskim.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • tak dla kolei

    Przy budowie dróg ekspresowych i autostrad, którymi mieszkańcy Katowic wożą tyłki na wczasy i na narty i którymi dowożone są ich towary też są wywłaszczane nieruchomości i degradowane małe miejscowości. Może też je zamkniemy?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.