Samochód elektryczny do firmy – czy to dobry pomysł?
Inwestycja w samochody elektryczne do firmowej floty to świetne rozwiązanie. W ten sposób można nie tylko ograniczyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej, ale także przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.
Wybierając samochód elektryczny do przedsiębiorstwa, możesz skorzystać z dopłaty w ramach programu „Mój Elektryk”. W przypadku samochodu osobowego to kwota nawet do 27 tys. złotych dofinansowania. To oznacza, że koszt zakupu lub leasingu auta elektrycznego może być znacznie niższy niż przypadku zakupu standardowego pojazdu spalinowego.
Jakie samochody elektryczne warto kupić? Na co zwrócić uwagę?
Przed podjęciem decyzji o tym, jaki samochód elektryczny zasili firmową flotę pojazdów, warto wziąć pod uwagę potrzeby przedsiębiorstwa oraz budżet. To podstawa, aby dopasować auto w odpowiednim przedziale cenowym i nie nadwyrężyć firmowego budżetu – nawet mimo możliwości uzyskania dopłaty na elektryka.
Inne parametry, które są istotne na etapie zakupu samochodu elektrycznego to:
- rodzaj skrzyni biegów,
- typ nadwozia,
- maksymalny przebieg na jednym ładowaniu baterii,
- moc i moment obrotowy,
- marka i model,
- kolor lakieru.
To oczywiście nie wszystko, co jest istotne na etapie poszukiwania idealnego samochodu elektrycznego. Dość ważną kwestią są dostępne formy finansowania – najczęściej jest to leasing, w ramach którego można nabyć elektryka nawet z zerowym wkładem własnym.
Samochody elektryczne, które są obecnie polecane dla przedsiębiorców z różnych branż to np. Renault ZOE, Nissan Ariya, Ford Mustant Mach-E, Jaguar I-Pace oraz BMW iX. Oczywiście nie można zapomnieć o prawdziwej perełce wśród elektryków, czyli Tesli Y i 3. Wybierając samochód z napędem elektrycznym dla swojej firmy, zawsze warto postawić na taki model, który będzie komfortowy, bezpieczny i przyda się w codziennej pracy, lub na wydajniejszą jednostkę, która zapewni szybki i bezproblemowy dojazd na drugi koniec kraju lub do innego państwa w trakcie firmowych podróży.
Samochody elektryczne – leasing czy najem?
Każdy przedsiębiorca może obecnie zdecydować się na samochód elektryczny na leasing lub najem długoterminowy. Jakie rozwiązanie jest korzystniejsze? To zależy od tego, jakie są indywidualne potrzeby przedsiębiorcy.
W przypadku leasingu spłaca się pełną wartość pojazdu elektrycznego, natomiast po zakończeniu umowy leasingowej można wykupić elektryka za symboliczną kwotę, np. 1% pierwotnej ceny auta. Co więcej, w ramach umowy leasingu na elektryczne auto nie obowiązuje limit kilometrów.
Wyjątkiem jest podpisanie umowy leasingu z uwzględnieniem programu „Mój Elektryk”. Tutaj wymagana jest deklaracja średniorocznego przebiegu, który trzeba zrealizować w ciągu roku.
Najem długoterminowy na samochody elektryczne obejmuje spłatę tylko utraty wartości pojazdu w wyniku jego użytkowania. Dla przedsiębiorców to korzystne rozwiązanie, które pozwala ograniczyć miesięczne wydatki. Najem jest znacznie tańszy od leasingu, a dodatkowo po zakończonej umowie można zwrócić eksploatowany pojazd i wybrać nowy w ramach kolejnej umowy najmu pojazdu.
Ile kosztuje nowe auto elektryczne?
Cena zakupu nowego auta elektrycznego to średnio kwota od 200 tys. złotych w górę. Prowadząc własną firmę, nie trzeba decydować się na nabycie elektryka za gotówkę. Korzystniejszym rozwiązaniem jest leasing lub najem długoterminowy. Dzięki temu w kwocie do kilku tysięcy złotych można użytkować bez żadnych ograniczeń wybrany samochód elektryczny.
Podsumowując: naprawdę warto zdecydować się na elektryka, szczególnie jeśli w firmie liczy się oszczędność, ekologia i prowadzenie działalności w myśl nurtu społecznej odpowiedzialności biznesu.