Wiadomości z Katowic

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków w Katowicach już 11 i 12 czerwca!

  • Dodano: 2021-06-05 09:00

W Katowicach rusza pierwszy festiwal muzyczny z udziałem publiczności po pandemicznej przerwie! W podcieniach Miasta Ogrodów zabrzmi muzyka z całego świata w ramach Festiwalu Muzyki Świata Ogrody Dźwięków, który odbędzie się 11 i 12 czerwca!


Do tej pory co roku z okazji Festiwalu Muzyki Świata Ogrody Dźwięków w Katowicach pojawiali się artyści z całego świata, reprezentujący scenę world music, m.in. z basenu Morza Śródziemnego czy z Bałkanów, ale zdarzały się też takie edycji, których bohaterami byli muzycy z Wysp Zielonego Przylądka czy Kolumbii. Pandemia przerwała muzyczną passę. Jednakże wraz ze złagodzeniem obostrzeń związanych z imprezami masowymi, powraca także katowicki festiwal.

- We wciąż jeszcze pandemicznym 2021 roku organizatorzy Katowice Miasto Ogrodów,  budując program festiwalu, musieli sięgnąć bliżej. Dlatego jedynymi naprawdę zagranicznymi gośćmi będą muzycy węgierskiego zespołu Babra. Choć ich bazą jest Budapeszt, przywiozą ze sobą dźwięki ze znacznie rozleglejszego obszaru. Wraz z ich muzyką ruszymy w podróż wzdłuż Dunaju, na południe, przysłuchując się temu, jak brzmią teraz Bałkany. Babra dotrze do Katowic zresztą na kilka dni przed festiwalem, żeby na miejscu spotkać się i popracować ze znaną polską artystką. Efekty tej kolaboracji powinniśmy również usłyszeć pierwszego dnia festiwalu, w piąte 11 czerwca – podkreśla Łukasz Kałębasiak z instytucji Katowice. Miasto Ogrodów.

Drugiego dnia festiwalu usłyszymy dźwiękami afrykańskiej kory, tradycyjnego instrumentu strunowego, na którym gra Gambijczyk Buba Badjie Kuyateh, który od lat mieszka w Polsce i jest tu już dobrze znany. Ukończył katowicką Akademię Muzyczną, nagrał też płytę ze Stanisławem Sojką.

- Z Afryki przeniesiemy się do Wielkopolski, której muzyczną tradycję zinterpretował niedawno saksofonista Michał Fetler. Tak powstał jego projekt Polmuz, w którym towarzyszy mu jeszcze kilku świetnych muzyków. Fetlera, podobnie jak Sojkę, również łączy z Katowicami Akademia. Pojawia się tu także często na koncertach – dodaje Łukasz Kałębasiak.

Z uwagi na ograniczenia związane z reżimem sanitarnym w podcieniach zmieści się ok. 150 słuchaczy, będą obowiązywały maseczki oraz zakaz jedzenia i picia. 

Bilety na jeden wieczór: 15 zł (z Katowicką Kartą Mieszkańca) i 30 zł (normalny). Karnet na dwa wieczory: 25 zł (z Katowicką Kartą Mieszkańca) i 50 zł do kupienia na kupbilecik.pl oraz przed wydarzeniem (do wyczerpania puli miejsc). 

Program Festiwalu Muzyki Świata Ogrody Dźwięków w Katowicach

  • 11 czerwca, godz. 18.00

Babra (HU) i gość specjalny
Węgierski zespół z Budapesztu penetrujący na południe muzyczne tradycje występujące wzdłuż brzegów Dunaju. W Katowicach spotkają się na scenie z gościem specjalnym, przedstawicielem polskiej sceny folkowej. 

  • 12 czerwca, godz. 18.00

Buba Badjie Kuyateh (WAG)

Mieszkający w Polsce, pochodzący z Gambii muzyk grający na tradycjej afrykańskim instrumencie kora, dalekim kuzynie harfy. Znany m.in. ze współpracy ze Stanisławem Sojką. 

Polmuz

Projekt znanego saksofonisty Michała Fetlera, w którym wraz z przyjaciółmi rekonstruuje dawną muzykę ludową z Wielkopolski. 

Bilety na jeden wieczór: 15 zł (z Katowicką Kartą Mieszkańca) i 30 zł (normalny). Karnet na dwa wieczory: 25 zł (z Katowicką Kartą Mieszkańca) i 50 zł do kupienia na kupbilecik.pl oraz przed wydarzeniem (do wyczerpania puli miejsc). 

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków w Katowicach już 11 i 12 czerwca!

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • anka

    jestem nie zaszczepiona mozna przyjsc??? czy tylko "nur fur german".....czy eu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.