Wiadomości z Katowic

Fitch potwierdził rating Katowic. Wszystkie ratingi mają perspektywę Stabilną

  • Dodano: 2019-12-19 10:45

Fitch Ratings potwierdził ratingi miasta Katowice (Issuer Default Ratings; IDRs) dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „A-" oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „AA+(pol)".

Wszystkie ratingi mają perspektywę Stabilną

To bardzo dobra wiadomość dla Katowic. Ocena niezależnych ekspertów potwierdza wiarygodność stolicy woj. śląskiego i metropolii – mówi prezydent Marcin Krupa. – W tym roku wyjątkowym wyzwaniem było planowanie budżetu na kolejne lata. Więc tym bardziej znacząca jest opinia, że Katowice utrzymują solidne wyniki budżetowe. Ma na to wpływ oczywiście lokalna gospodarka, która zdominowana jest w naszym mieście już od kilku lat przez usługi. Po raz kolejny możemy się również pochwalić jedną z najniższych stop bezrobocia w Polsce. W Katowicach utrzymuje się na poziomie 1,6% w porównaniu do 5,8% w Polsce  - dodaje prezydent.

Autorzy ratingu podkreślają, że „Stabilność dochodów Katowic oceniamy jako „średnią". Jednocześnie w publikacji czytamy, że miasto utrzymuje wydatki operacyjne pod kontrolą: „Wydatki na zadania realizowane przez Katowice nie są zależne od zmiany koniunktury gospodarczej i dotyczą głównie oświaty, transportu publicznego, gospodarki komunalnej oraz administracji. Zakładamy, że w latach 2019-2020 wydatki majątkowe pozostaną znaczne, głównie w związku z dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi, które powinny być zakończone w 2020 roku". W przypadku elastyczności wydatków Fitch ocenia zdolność Katowic do ograniczania wydatków w odpowiedni na malejące dochody jako „mocną". Czytamy, że „Obligatoryjne zadania (...) są sztywne i stanowią około 70% wydatków operacyjnych. Dodatkowo miasto świadczy na rzecz mieszkańców liczne usługi nie należące do zadań obligatoryjnych (wydatki przeciętnie o 22% wyższe niż w miastach na prawach powiatu, o najniższych wydatkach na mieszkańca), które w razie potrzeby mogą zostać ograniczone o co najmniej 10%".

Utrzymanie oceny ratingowej na tym samym poziomie jest dla miasta niezwykle istotne - jesteśmy bowiem postrzegani jako wiarygodny i rzetelny partner. Wysoka ocena ratingowa daje nam różne możliwości w zakresie kreowania najlepszej strategii finansowej, a to w konsekwencji umożliwia realizację celów jakim jest prawidłowy rozwój miasta w każdym jego obszarze,  zwłaszcza inwestycyjnym,  który  przekłada się na coraz wyższe  standardy życia mieszkańców i wszystkich, którzy postrzegają nasze miasto jak dobre miejsce do życia, pracy i rozwijania swojego biznesu.  Myśląc  zatem  o rozwoju miasta musimy zabiegać o  utrzymanie wysokiej oceny ratingowej, bo to daje nam realne możliwości by te cele realizować – mówi Danuta Lange, skarbnik miasta Katowice, która jednocześnie zwraca uwagę, że w raporcie zwrócono uwagę na ostrożne planowanie wydatków przez Katowice, które jest odpowiedzią na sytuację jednostek samorządu terytorialnego po zmianach przepisów prawa, które pojawiły się w ostatnich miesiącach.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.