Wiadomości z Katowic

FOMO - czym jest i czy Ci grozi

  • Dodano: 2023-05-29 08:00, aktualizacja: 2023-05-29 08:13

Przeciętny człowiek spędza 147 minut dziennie na mediach społecznościowych. Z tego powodu jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek świadomi tego, jak inni spędzają czas. Każda impreza, wakacje, a nawet posiłek na mieście wydają się być udokumentowane dla całego świata.

Dla niektórych ten ciągły strumień dokumentacji może prowadzić do doświadczania FOMO, czyli strachu przed przegapieniem, po ang. fear of missing out. Chociaż FOMO nie jest diagnozowaną chorobą psychiczną - przynajmniej jeszcze nie - to zjawisko może mieć bezpośredni wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. .

Symptomy FOMO

Mimo że FOMO nie jest obecnie diagnozowanym stanem, może mieć specyficzne objawy. Niektóre z tych objawów to m.in:

  • Obsesyjne sprawdzanie mediów społecznościowych, żeby zobaczyć, co robią inni
  • Doświadczanie negatywnych uczuć, kiedy porównuje się swoje życie z tym, co robią inni w mediach społecznościowych
  • Poczucie wyczerpania psychicznego z powodu mediów społecznościowych
  • Nadmierne planowanie (próba bycia wszędzie przez cały czas)
  • Fizyczne zmęczenie, smutek, niepokój lub przygnębienie
  • Trudności z koncentracją
  • Problemy z zasypianiem

Przyczyny FOMO

Media społecznościowe to nie jedyna rzecz, która powoduje FOMO. Na przykład możesz dostać zaproszenie na weekendową imprezę, na którą niekoniecznie chcesz iść, ale i tak pójdziesz, bo nie chcesz czuć się pominięty, kiedy w poniedziałek znajomi będą o niej mówić. Żeby dowiedzieć się więcej warto odwiedzić stronę przepisykulinarne24.pl

Kogo najbardziej dotyka FOMO?

Młodzi ludzie są znacznie bardziej narażeni na to ryzyko ze względu na większą ilość czasu spędzanego w sieci w połączeniu z większą wrażliwością i potrzebą aprobaty społecznej i przynależności. Jednak nie tylko młodzi ludzie mogą doświadczać FOMO. Każdy zapalony użytkownik mediów społecznościowych jest bardziej narażony na doświadczenie FOMO niż osoby, które nie korzystają zbyt często z mediów społecznościowych.

Prawdopodobnie korzystanie z mediów społecznościowych może powodować, że doświadczamy FOMO, ponieważ oglądamy 'najważniejsze wydarzenia' z życia innych ludzi. Jest też prawdopodobne, że osoby, które są bardzo zaangażowane w swoje relacje społeczne, są bardziej przyciągnięte do mediów społecznościowych i bardziej podatne na doświadczanie FOMO.

Jak oprzeć się strachowi przed przegapieniem

Pamiętaj, czego nie widzisz w mediach społecznościowych: Szczególnie w dobie mediów społecznościowych ważne jest, abyśmy przypominali sobie, że życie innych ludzi nie jest tak ekscytujące czy idealne, jak się wydaje.

Pamiętaj, że ludzie zazwyczaj nie zamieszczają w sieci bardziej zwyczajnych aspektów swojego dnia, takich jak praca przy komputerze czy sprzątanie. Nie każdy ma dzień wypełniony emocjami 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Skup swoją energię na relacjach i działaniach, które sprawiają Ci satysfakcję. Kiedy będziesz zadowolony z tego, jak spędzasz swój czas, mniej będziesz się przejmował tym, jak inni spędzają swój.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.