Wiadomości z Katowic

Gwiazdy światowej piłki ręcznej jeżdżą autobusami PKM Katowice

  • Dodano: 2023-01-18 06:30, aktualizacja: 2023-01-18 06:51

Nie zdziwcie się, jeżeli przez najbliższe dni będziecie mijać żółte autobusy PKM Katowice, a w środku dostrzeżecie gwiazdy światowej piłki ręcznej. Właśnie tym środkiem transportu drużyny, które goszczą u nas w Katowicach przemieszczają się między hotelami a miejscami treningów i meczów.

Na przykładzie trwających Mistrzostw Świata w piłce ręcznej, czy też Światowego Forum Miejskiego, które odbyło się w naszym mieście w czerwcu widać, że możliwa jest organizacja nawet dużych wydarzeń w sposób ekologiczny. Organizatorzy stawiają na minimalizację emisji CO2 do atmosfery, racjonalny konsumpcjonizm, a także racjonalną produkcję. W Katowicach stawiamy pod wieloma aspektami na rozwiązania ekologiczne, także inwestując w transport zrównoważony, w tym w autobusy elektryczne. Cieszę się, ze piłkarze ręczni mogą z tego taboru katowickiego korzystać podczas trwającego mundialu w naszym mieście – mówi prezydent Marcin Krupa.

11 stycznia, meczem Polska – Francja, rozpoczęły się 28. Mistrzostwa Świata Mężczyzn w piłce ręcznej. Organizatorami tego wydarzenia są wspólnie Polska i Szwecja, a katowicki Spodek to arena, na której rozegranych zostanie najwięcej meczów – aż 21. Tak duża ilość spotkań powoduje, że wszystkie drużyny trzeba szybko i sprawnie transportować między hotelami a halami sportowymi. Autobusy miejskie są lepiej przystosowane do warunków, które panują na ulicach niż potężniejsze autokary. Także piłkarze łatwiej i szybciej wchodzą, a nawet wbiegają, do niskopodłogowego pojazdu szerokimi drzwiami niż wąskim wejściem po schodkach autokaru.

Zielone mistrzostwa i zielony transport

Organizatorzy mistrzostw podkreślają, że to pierwsza tak ekologiczna impreza w Polsce. Postawili na bardziej ekologiczne rozwiązania. Pojazdy elektryczne nie produkują spalin, dzięki czemu mieszkańcy Katowic nie odczują negatywnych skutków ekologicznych obecności tak wielu drużyn w naszym regionie. Autobusy PKM Katowice wykonują dziennie po kilka kursów z zawodnikami – wśród nich są m.in. drużyny Polski, Francji, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Słowenii, Kataru.

Ekologiczny transport

PKM Katowice od wielu lat stawia na zróżnicowany i ekologiczny transport. Pierwsze autobusy elektryczne pojawiły się u nas w 2019 r . Obecnie jest ich w taborze 20. Inwestycja w elektryczne autobusy to także budowa odpowiedniej infrastruktury, czyli sieci ładowarek. Razem z autobusami pojawiła się pierwsza, zlokalizowana w bazie przy ul. Mickiewicza, stacja szybkiego ładowania, tak zwana ładowarka pantografowa. Tu musiały podjeżdżać autobusy elektryczne, kiedy trzeba było naładować magazyny energii. Niestety było to ich ograniczenie, ponieważ po pełnym naładowaniu autobus średnio może przejechać ok. 180 km. W zeszłym roku rozstrzygnięto przetarg i wybrano wykonawcę nowej stacji ładowania autobusów elektrycznych, która stanie na ul. Tysiąclecia, dzięki czemu będzie można bardziej efektywnie wykorzystywać autobusy elektryczne.

Oprócz autobusów elektrycznych niedługo na ulicach Katowic pojawią się pojazdy hybrydowe, które łączą napęd spalinowy z elektrycznym, wykorzystując zalety obu typów. Dodatkowo pojazdy te na wybranych odcinkach tras, w obrębie ścisłego centrum, będą napędzane wyłącznie silnikiem elektrycznym, co znacznie zmniejszy emisję spalin i hałasu. Silnik spalinowy z kolei będzie posiadał najwyższą normę EURO 6 w zakresie emisji spalin.

W PKM Katowice ekologia współgra z wygodą pasażerów

Obecnie na ekologiczne rozwiązania PKM Katowice wydało już prawie 50 mln zł. Autobusy hybrydowe będą kosztować kolejne ok. 43 mln zł. Inwestycje w nowoczesne i ekologiczne środki komunikacji wpisują się w idee zrównoważonego transportu. Dzięki temu powietrze nad miastem jest coraz czystsze, ponieważ zmniejsza się emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Ekologiczne autobusy zmniejszają nasz ślad węglowy, a to wpływa na wszystkich mieszkańców. Dodatkowo tabor katowickich autobusów jest bardzo nowoczesny i wyposażony w wiele udogodnień dla pasażerów – m.in. ładowarki USB, klimatyzację, Wi-Fi, dzięki czemu podróżni nie muszą rezygnować z wygody w imię ekologii. Oba te czynniki mogą ze sobą współgrać – zupełnie jak piłkarze na boisku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również