Wiadomości z Katowic

III Praktyczna Olimpiada Matematyczna

  • Dodano: 2019-11-12 07:15, aktualizacja: 2019-11-12 08:57

Olimpiada matematyczna dla dzieci niepełnosprawnych – ci uczniowie codziennie pokonują swoje ograniczenia!

28 listopada w Niepublicznej Specjalnej Szkole Podstawowej "Arka Noego" w Katowicach odbędzie się trzecia już edycja Praktycznej Olimpiady Matematycznej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Organizatorzy chcą pokazać, że uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi także potrafią z sukcesami przyswajać wiedzę, nawet z tak trudnej dziedziny, jaką jest matematyka.

"Królowa nauk" sprawia dużo problemów nawet dzieciom w pełni sprawnym intelektualnie. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ze względu na swoje ograniczenia, mają jeszcze większe trudności z opanowaniem jej podstawowych zagadnień.

Z tego powodu III Praktyczna Olimpiada Matematyczna to wydarzenie wyjątkowe. Organizowana przez szkołę specjalną „Arkę Noego” w Katowicach, a finansowana przez Fundację ORLEN i Fundację PZU ma na celu udowodnić, że dzieci z niepełnosprawnością intelektualną także potrafią przyswajać wiedzę na bardzo wysokim, jak na swoje możliwości, poziomie.

Jak tłumaczy Beata Górny, koordynator wydarzenia, Praktyczna Olimpiada Matematyczna będzie zorganizowana w formie gry terenowej, składającej się z 10 stacji. Na każdej stacji uczestnicy będą musieli wykonać zadanie, którego celem jest sprawdzenie, w jakim stopniu potrafią wykorzystać nabytą wiedzę matematyczną w codziennym życiu. W wydarzeniu wezmą udział uczniowie ze szkół specjalnych z naszego regionu, którzy zostaną podzieleni na drużyny. Każda drużyna będzie składała się z 3 uczniów danej szkoły. 

Zaplanowaliśmy dwa poziomy trudności: dla uczniów klas 4 oraz dla klas 5 i 6. Zadania będą dotyczyć zagadnień związanych m.in. z dodawaniem i odejmowaniem pisemnym, znajomością kątów, umiejętnością odczytywania godzin na zegarze czy też mierzenia i ważenia przedmiotów - wyjaśnia Beata Górny, na co dzień nauczycielka w szkole specjalnej "Arka Noego"

Grażyna Badura, dyrektor szkoły specjalnej "Arka Noego" wspomina, że przed olimpiadą nie może zdradzić dokładnie, jakie będą to zadania. W poprzedniej edycji jednym z nich były improwizowane zakupy w sklepie. Dzieci musiały policzyć, ile powinny zapłacić za dane produkty,  a także ile reszty ma wydać im kasjerka.

Dla nas wyjście do sklepu to naturalna sytuacja, ale dla naszych podopiecznych to duży stres. Jednocześnie sprawdzamy ich wiedzę matematyczną, która jest niezbędna w życiu, i uczymy, jak wykorzystywać ją w praktyce. To wzmacnia ich pewność siebie i motywuje do dalszej nauki  – tłumaczy Grażyna Badura.

Jak wyjaśniają nauczycielki, olimpiada to wspaniałe przedsięwzięcie dla niepełnosprawnych intelektualnie uczniów z regionu. Dzieci dostają dodatkowy bodziec do nauki. Mogą zaprezentować swoją wiedzę i pokazać, że mimo ograniczeń potrafią opanować zagadnienia matematyczne. Praca w grupach dodatkowo pozwala im się integrować oraz uczy współpracy.

Olimpiada ma być dla uczniów nie tylko sprawdzianem, podczas którego będą mieli możliwość wykazania się wiedzą i umiejętnościami matematycznymi w praktyce, ale również wspaniałą zabawą – mówi Beata Górny.

Uczestnicy poprzednich edycji byli na prawdę zadowoleni, bardzo podobała im się forma olimpiady. W tym roku mamy przygotowane upominki dla każdego dziecka, jako uznanie za trud i wysiłek włożony w rozwiązywanie zadań. Dla nich takie docenienie ich zaangażowania to nieprawdopodobna motywacja do działania. To bardzo ważne, aby dzieci mogły poczuć, że mimo swojej niepełnosprawności są w stanie osiągać sukcesy – dodaje na zakończenie Beata Górny, nauczyciel w szkole specjalnej „Arka Noego” i koordynator III Praktycznej Olimpiady Matematycznej.

Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa Arka Noego powstała w 2014 roku z miłości rodziców do dziecka, żeby mimo niepełnosprawności, dać mu optymalne warunki do jak najlepszego rozwoju.

Państwo Magdalena i Tymoteusz Grajnerowie po zapoznaniu się z ofertą edukacyjną dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Katowicach, doszli do wniosku, że nie ma takiej placówki, która zapewniłaby Gosi równocześnie miłość, bezpieczeństwo, szacunek, edukację i rehabilitację, dlatego założyli Fundację Arka Noego i po roku działalności powołali NSSP Arka Noego. Szkoła prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym, która stanowi alternatywę w wyborze dla rodziców, pomiędzy szkolnictwem specjalnym i integracyjnym. Większość uczniów to dzieci z trisomią, czyli zespołem Downa. Nauka w "Arce Noego" jest bezpłatna, a każde dziecko oprócz zdobywania wiedzy, może tutaj rozwijać swoje pasje i korzystać z potrzebnych terapii. Początkowo szkoła miała czworo uczniów. Obecnie w piątym roku działalności ma ich dwudziestu czterech.

Szkoła jest finansowana tylko z subwencji oświatowej i środków przeznaczanych przez darczyńców.

Więcej informacji:
Beata Górny
tel: 604 050 772 
e-mail: gorny.beata@gmail.com 

III Praktyczna Olimpiada Matematyczna

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również