Wiadomości z Katowic

Industriada 2023. Sprawdź, jakie obiekty można zwiedzić w Katowicach!

  • Dodano: 2023-06-15 13:45

W sobotę 17 czerwca odbędzie się tegoroczna Industriada. Będzie to już 14. edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki organizowana pod hasłem "Sztuka Przemysłu". Aż sześć obiektów możliwych do odwiedzenia podczas wydarzenia znajduje się w Katowicach!

Przed nami Industriada

Podczas tegorocznej Industriady uczestnicy wydarzenia będą mogli zwiedzić 46 obiektów znajdujących się w 29 miejscowościach. W ramach imprezy odbędą się aż 443 wydarzenia, spośród których 369 będzie bezpłatnych.

Industriada 2023 – Co można zwiedzić w Katowicach?

W Katowicach podczas tegorocznej Industriady można odwiedzić kilka interesujących miejsc:

Muzeum Śląskie – ul. T. Dobrowolskiego 1

fot. Muzeum Śląskie FBfot. Muzeum Śląskie FB

Muzeum Śląskie mieści się na terenie dawnej kopalni „Katowice”, w której w latach 1823-1999 wydobywano węgiel. Większa część muzeum znajduje się pod ziemią, gdzie zlokalizowany jest także trzykondygnacyjny garaż, biblioteka, sale konferencyjne, edukacyjne oraz audytoryjna. Architektura budynku nawiązuje do dawnej funkcji terenu kopalnianego oraz historii związanej z przemysłem. Atrakcją szczególnie docenianą przez osoby zwiedzające Muzeum Śląskie jest wieża wyciągowa szybu Warszawa II z dobudowaną panoramiczną windą, z której można podziwiać miasto.

Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia - ul. 11 listopada 50

fot. Walcownia Cynku FB

Walcownia została wybudowana w 1904 roku w Szopienicach. Dopiero w 2002 roku w obiekcie przestały być produkowane blachy ocynkowane. W zabytkowym budynku do teraz zachowały się maszyny, takie jak piece do topienia, karuzela odlewnicza, walcarki czy nożyce do cięcia blach, które dawniej były wykorzystywane do produkcji. Od 2016 roku budynek pełni funkcję muzeum, które przedstawia historię rozwoju hutnictwa na Śląsku.

Fabryka Porcelany - ul. Porcelanowa 23

fot. Fabryka Porcelany FB

Fabryka Porcelany to zabytkowy kompleks budynków, w którym dawniej produkowana była porcelana. Obecnie funkcja fabryki nawiązująca do działalności z wcześniejszych lat ogranicza się do zdobienia i wypalania porcelany. W kompleksie organizowane są koncerty, spotkania oraz eventy. Na terenie fabryki zobaczyć można między innymi galerię oraz salon z porcelaną Bogucice.

Galeria Szyb Wilson - ul. Oswobodzenia 1

fot. Galeria Szyb Wilson FB

Galeria o powierzchni wystawienniczej sięgającej około 2500 m². Jest największą w Polsce prywatną galerią sztuki. Jej otwarcie miało miejsce w 2001 roku w budynku cechowni i łaźni szybów Wilson kopalni Wieczorek. Galeria promuje młodych i odważnych artystów. Posiada obszerne zbiory obrazów, instalacji oraz rzeźb. Miłośnicy sztuki mogą tutaj podziwiać działa artystów takich jak: Karol Wieczorek, Marek Kamieński, Lech Kołodziejczyk, Andrzej Urbanowicz czy Erwin Sówka.

Osiedle Nikiszowiec - ul. Rymarska 4

fot. zabytkitechniki.pl

Osiedle Nikiszowiec to dawne osiedle robotnicze górników kopalni Wieczorek wybudowane w latach 1908–1918. W 1911 roku oddany do użytku został pierwszy budynek mieszkalny, a docelowo na osiedlu miało zamieszkać do 5000 robotników. Jest to malowniczy obszar, w skład którego wchodzą w dużej mierze trzykondygnacyjne ceglane budynki tworzące 9 zwartych kwartałów oraz kościół pw. św. Anny. Obecnie budynek dawnej publicznej pralni i magla pełni funkcję oddziału Muzeum Historii Katowic (Dział Etnologii Miasta).

Osiedle Giszowiec - Plac Pod Lipami 1, 3-3a

fot. zabytkitechniki.pl

Osiedle Giszowiec podobnie jak Nikiszowiec pełniło dawniej funkcje osiedla robotniczego. Budowa rozpoczęła się na obszarze o wymiarach 800x1200 m w latach 1906-1910. Projekt wykonany przez Emila i Georga Zillmannów wzorował się na zabudowie śląskiej wsi. Nie tylko budynki mieszkalne wybudowano w tym stylu. Podobnie prezentowały się również budynki handlowe i usługowe. Obecnie na Giszowcu zachowała się tylko część starego budownictwa i jest ona objęta opieką konserwatorską.

Bezpłatny transport dla uczestników Industriady

Osoby, które chcą w dniu Industriady wziąć udział w wydarzeniach organizowanych w innych miastach, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu. Przejazdy będą zorganizowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię oraz Koleje Śląskie.

Sara SynowiecSara Synowiec
Źródło: Industriada, Szlak Zabytków Techniki, Redakcja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również