Wiadomości z Katowic

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

  • Dodano: 2024-01-03 11:45

Pozbycie się nadmiernej wilgoci z domu może być wyzwaniem, niezależnie od wieku budynku. Jest to problem, który dotyka zarówno starszych kamienic, jak i nowoczesnych nieruchomości. Jakie są jego skutki?

Najczęściej to wykwity pleśni na ścianach, które są jednak tylko częścią widocznego problemu. Przeważnie tkwi on głębiej. Rozwiązanie tego kłopotliwego problemu wymaga zrozumienia źródeł pojawiania się wilgoci. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Przeczytaj także: Mokra ściana wewnętrzna – co zrobić?

Skąd się bierze wilgoć w mieszkaniu?

Wilgoć w domu jest problemem, który dotyka wiele różnych jego obszarów. Szczególnie narażone są kuchnia i łazienki, jednak nie ogranicza się tylko do tych przestrzeni. Nadmiar wilgoci daje o sobie znać np. poprzez zaparowane okna, nieprzyjemny zapach stęchlizny czy mokre plamy na ścianach. Tego rodzaju oznaki psują wygląd, a także mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów.

Wilgoć w domu może mieć różne źródła:

  • przecieki;

  • nieszczelności;

  • źle ocieplone ściany;

  • błędy w konstrukcji budynku;

  • nieszczelna izolacja fundamentów;

  • niesprawna wentylacja.

Warto zainwestować w higrometr, który mierzy poziom wilgoci w pomieszczeniu. Wskaźnik powinien utrzymywać się w przedziale od 45% do 60%. Jeśli urządzenie systematycznie wskazuje wynik powyżej górnego poziomu, warto podjąć działania.

Sposoby na pozbycie się wilgoci z domu

Zanim zainwestujesz w urządzenia lub preparaty, które pomogą pozbyć się wilgoci, warto znaleźć jej źródło. Czasami problemem może być uszkodzona izolacja fundamentów, a wówczas wilgoć wnika w strukturę fundamentów i przenika do wyższych kondygnacji. Do usunięcia tego problemu sprawdzi się System AQUAPOL®, który odwraca proces podciągania kapilarnego – więcej informacji na jego temat znajdziesz w sieci.

Jeśli problemem jest niesprawna wentylacja, warto sprawdzić jej wydajność pracy i wspomóc się osuszaczem powietrza lub pochłaniaczem wilgoci. Pamiętaj jednak, że metody mogą okazać się doraźne, jeśli instalacja wentylacyjna będzie nadal działać nieprawidłowo.

Zdarza się, że wilgoć pojawia się w nietypowych miejscach, np. na piętrze domu, ale tylko w jednym miejscu. Pierwsze kroki najpewniej skierujesz na dach, aby przeprowadzić oględziny. Warto spojrzeć także na parapety. Zdarza się, że są źle osadzone, co skutkuje nieprawidłowym odprowadzaniem wody opadowej, która dostaje się pod elewację budynku. W efekcie wnika w strukturę ściany i z czasem daje o sobie znać.

Zalanie przez sąsiada to także jeden z problemów. Niemniej łatwo zdiagnozować jego przyczyny. Trudniej, gdy uszkodzona rura kanalizacyjna stopniowo przepuszcza wodę, która może powodować pojawienie się mokrych plam na ścianie.

Pozbądź się wilgoci z domu – skutecznie!

W przypadku problemów z wilgocią fundamentem Twoich działań powinno być znalezienie wycieku. Dopiero po zabezpieczeniu źródła wilgoci można przystąpić do prac naprawczych i osuszania. W innym wypadku problem będzie systematycznie powracał, a osuszacze i pochłaniacze przyniosą poprawę tylko na krótką chwilę. Jeśli nie chcesz samodzielnie stawiać czoła problemowi, zamów pomoc specjalistów, którzy pomogą Ci uporać się z problemem wilgoci.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.