Zakup samochodu za gotówkę wiąże się z dużym wydatkiem. W sytuacji, gdy nie dysponujemy wystarczającymi środkami finansowymi umożliwiającymi nabycie pojazdu, warto skorzystać z zewnętrznej formy finansowania, jaką jest leasing. To atrakcyjna alternatywa dla kredytu gotówkowego lub pożyczki. Usługa ta dostępna jest zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych. Przedmiotem leasingu mogą być nie tylko samochody nowe, ale i używane. Jak zatem wygląda leasing auta używanego? Czy to rozwiązanie jest opłacalne? Jakie warunki spełnić, by móc leasingować samochód używany?
Na czym polega leasing samochodu używanego?
Leasing samochodów używanych niczym nie różni się od finansowania pojazdów fabrycznie nowych. Przedsiębiorca lub osoba fizyczna nie kupuje auta na własność - otrzymuje go jedynie na określony czas. Pojazd przekazywany jest w użytkowanie w zamian za opłaty ratalne. Szczegółowe warunki korzystania z samochodu oraz prawa i obowiązki każdej ze stron zawiera umowa leasingu. Czas trwania takiej umowy zazwyczaj wynosi od 2 do 4 lat. Po wygaśnięciu umowy leasingu korzystający prawo wykupu pojazdu za ustaloną uprzednio cenę. Warto mieć na uwadze, że auta używane wraz z biegiem czasu tracą na wartości. Oznacza to, że leasingobiorca może dostosować wysokość rat do swoich możliwości finansowych, a także nabyć pojazd w znacznie niższej cenie niż jego wartość rynkowa.
Jaką formą leasingu obejmowane są samochody używane?
Samochody używane mogą zostać objęte każdą formą leasingu. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z leasingu operacyjnego lub finansowego, zaś osoby fizyczne z konsumenckiego.
Leasing operacyjny
W leasingu operacyjnym korzystający nie ma obowiązku wpisywania przedmiotu leasingu do ewidencji środków trwałych. Nie dokonuje też odpisów amortyzacyjnych. Przysługuje mu natomiast prawo do zaliczenia wydatków poniesionych na raty leasingowe oraz czynsz inicjalny do kosztów uzyskanych przychodów. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może stać się właścicielem pojazdu. Samochody poleasingowe to dobra opcja dla przedsiębiorstw, które chcą nabyć pojazd po niższej cenie i jednocześnie skorzystać z możliwości odliczenia podatku.
Leasing finansowy
W przypadku leasingu finansowego korzystający zobowiązany jest wpisać obiekt do swoich składników majątkowych. Musi także dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Po opłaceniu ostatniej raty leasingowej, samochód staje się własnością leasingobiorcy.
Leasing konsumencki
Leasing konsumencki to forma finansowania przeznaczona dla klientów indywidualnych, czyli takich, które nie prowadzą działalności gospodarczej. To forma finansowania zakupu samochodu bez angażowania własnych oszczędności. Istnieje jeszcze jedna forma finansowania pojazdów - leasing zwrotny. Jest to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mają problem z utrzymaniem płynności finansowej
Używany samochód a jego pochodzenie
Profesjonalne firmy leasingowe w każdym przypadku zwracają uwagę na źródło pochodzenia samochodów używanych. Niektóre wybierają auta wyłącznie od zaufanych dealerów, dzięki czemu mają pewność, iż są one zachowane w idealnym stanie technicznym. Inne zaś wykupują pojazdy z komisów, od firm, importerów, a nawet osób prywatnych. Co do wiarygodności samochodów leasingobiorcy nie powinni mieć żadnych wątpliwości, ponieważ w świetle prawa to właśnie firma leasingowa jest ich właścicielem. W razie jakichkolwiek niejasności przedstawiciele firmy leasingowej kontaktują się z autentycznymi dostawcami aut używanych.
Leasing samochodów używanych - najważniejsze warunki
Każda firma leasingowa ma własną politykę finansowania samochodów używanych. Podstawowe znaczenie ma wiek pojazdu. Większość firm leasingowych najchętniej udziela leasingu na samochody 3-4 letnie. Kilka z nich jest skłonnych finansować auta do maksymalnie 6 lat, jednak oferta jest znacznie bardziej okrojona. Od wieku pojazdu uzależniony jest czas trwania umowy. Im auto jest starsze, tym krótszy czas leasingowania. Decydując się na leasing pojazdu używanego trzeba liczyć się z wyższym czynszem inicjalnym. Maksymalna wpłata może wynosić nawet 45% wartości środka trwałego. W przypadku pojazdów z drugiej ręki zwykle jest to 10-15%, jednak ostateczne warunki finansowania zależą od wielu czynników.
Formalności związane z leasingiem samochodu używanego
Finansowanie samochodu używanego w ramach leasingu wymaga dopełnienia kilku formalności ze strony leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. Najczęściej jednak stosuje się tzw. "procedurę uproszczoną". Polega ona na przedstawieniu przez korzystającego podstawowych dokumentów, do których należą dowód osobisty oraz dokumenty rejestrowe. Firma leasingowa sprawdza wiarygodność firmy pod kątem wypłacalności. Jeśli z pewnych przyczyn nie da się zastosować procedury uproszczonej, wówczas należy robić wszystko zgodnie z procedurą standardową. Oznacza to, że oprócz podstawowych dokumentów leasingobiorca będzie musiał przedstawić także zaświadczenia finansowe.
Leasing auta używanego - czy to się opłaca?
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy leasing samochodu używanego faktycznie się opłaca. Z pewnością jest to korzystne rozwiązanie dla firm oraz osób prywatnych, które nie dysponują wystarczają gotówką na zakup pojazdu. W takiej sytuacji nie muszą posiłkować się kredytem. Dodatkowo osoby decydujące się na leasing auta używanego mogą mieć nadzieję na o wiele niższe raty miesięczne niż w przypadku fabrycznie nowego samochodu. Niekwestionowaną zaletą tego typu finansowania jest fakt, że każdy z samochodów posiada ważne badania techniczne, co oznacza, że jest w pełni sprawny i przygotowany do jazdy. Nie bez znaczenia są również korzyści podatkowe dla przedsiębiorców.
Podsumowanie
Wiele osób marzy o świetnie wyposażonych, szybkich autach. Niestety ceny ofert często przewyższają możliwości finansowe potencjalnych klientów. Popularnym rozwiązaniem jest leasing, dzięki któremu można sfinansować nie tylko nowe, ale i używane pojazdy. Leasing może przybierać różne formy - operacyjną, finansową, konsumencką lub zwrotną. Używane samochody pochodzą od zaufanych i wiarygodnych dostawców. Warunki, w ramach których udzielana jest usługa mogą się różnić w zależności od polityki firmy leasingowej. Wiele zależy od wieku pojazdu. Sama procedura leasingu przebiega bez większych komplikacji.