Katowice odkupiły zabytkowy budynek po dawnej Cepelii przy al. Korfantego 6. Obiekt o dużym znaczeniu architektonicznym i symbolicznym zostanie przekształcony w przestrzeń o funkcjach społecznych, służącą mieszkańcom.
Zabytek z nową przyszłością
Budynek po dawnej Cepelii przy al. Korfantego 6 w Katowicach zyska nowe życie. Prezydent miasta Marcin Krupa zdecydował o jego wykupieniu od Centralnego Związku Spółdzielczości Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia” w likwidacji. Za kwotę 2 milionów złotych miasto nabyło lokal o powierzchni 496 m2 wraz z piwnicami (311 m2), który docelowo będzie pełnił funkcje społeczne.
- Budynek po dawnej Cepelii to obiekt o wysokiej wartości architektonicznej i symbolicznej, stanowiący ważny element przestrzeni miejskiej Katowic. Mieszkanki i mieszkańcy wielokrotnie wyrażali swoje poparcie dla zachowania tego miejsca jako jednej z wizytówek miasta. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, podjąłem decyzję o wykupie części nieruchomości nienależącej dotychczas do miasta za kwotę 2 milionów złotych. W dalszej perspektywie planujemy przekształcenie budynku w przestrzeń o funkcjach społecznych. Naszą intencją jest, aby w przyszłości to miejsce służyło lokalnej społeczności – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Cepelia wpisana do rejestru zabytków
2 kwietnia 2024 r. budynek został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Jego architektura przyciąga wzrok dzięki poziomym pasom przeszkleń i pełnych ścian oraz unikatowemu fryzowi rzeźbiarskiemu autorstwa Jerzego Egona Kwiatkowskiego. Przedstawia on abstrakcyjne wizje muz i bóstw antycznych, dodając miejscu unikalnego charakteru.
Kultura to priorytet w Katowicach
Katowice od lat konsekwentnie inwestują w rozwój kultury i przestrzeni społecznych. W 2025 roku miasto przeznaczy na ten cel ponad 130 mln zł, co plasuje je w ścisłej czołówce największych polskich miast. To zarówno wsparcie dla instytucji kultury, jak i projekty infrastrukturalne – m.in. budowa Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki czy wykończenie Domu Kilara.
Działalność kulturalna 11 miejskich instytucji kultury, w tym realizacja dużych imprez kulturalnych, to wydatek rzędu ponad 80 mln zł. To przede wszystkim także liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywające się w Miejskich Domach Kultury, miejskich bibliotekach czy Pałacu Młodzieży, z których w ciągu roku korzystają dziesiątki tysięcy dzieci.
W ostatnich latach Katowice oddały do użytku nowe placówki – m.in. Miejski Dom Kultury na os. Witosa, z którego już korzystają mieszkańcy. Działalność miejskich instytucji kulturalnych, organizacja imprez i zajęć dla dzieci oraz młodzieży – to elementy, które realnie wpływają na jakość życia w mieście.