Słabo zabezpieczony rower złodziej może ukraść w kilka sekund. Nie ma 100% zabezpieczenia przed kradzieżą. Można jedynie zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.
Rowery są kradzione z przeróżnych miejsc: z ulicy, z balkonu, z piwnicy, ze schowka na korytarzu
Możemy jednak w znaczny sposób utrudnić „pracę” złodziejowi przestrzegając kilku podstawowych zasad:
- Zostawiać rower w widocznym miejscu – rower pozostawiony w miejscu widocznym dla wielu osób nie będzie „łatwym łupem” dla złodzieja, ponadto w przypadku kradzieży prawdopodobieństwo, że ktoś zapamięta sprawcę jest znacznie większe.
- Pamiętać o stosowaniu zabezpieczeń – należy stosować tzw. zapięcia do rowerów bez względu na czas, na jaki pozostawiany jest rower. Nawet najprostsze zabezpieczenie to dodatkowy czas jaki musi poświęcić złodziej. Zwiększa to jednak prawdopodobieństwo zauważenia go przez inne osoby. Zawsze przypinaj rower do przytwierdzonego, nieruchomego obiektu, np. stojaka przytwierdzonego do ziemi.
- Zachować kartę gwarancyjną lub spisać numer ramy – każdy rower posiada swój numer fabryczny ramy. W przypadku kradzieży roweru numer ten wprowadzany jest do systemu informacyjnego. W razie odnalezienia lub kontroli takiego jednośladu w dowolnym miejscu na terenie kraju – możliwe jest natychmiastowe ustalenie jego właściciela i odzyskanie jednośladu.
- Sfotografować rower – w przypadku kradzieży zdjęcia przekaż policji. Rozpowszechnienie w Internecie zwiększa szanse na odnalezienie roweru.
Stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą niestety nie istnieje
Doświadczenie pokazuje jednak, że ryzyko kradzieży można w znacznym stopniu ograniczyć. Właściciele rowerów bardzo często pozostawiają je tylko „na minutkę” i w żaden sposób niezabezpieczone.
Tymczasem warto pamiętać, że okazja czyni złodzieja.
Pamiętajmy, że stosowanie powyższych zasad nie daje gwarancji, że nasz rower nie zostanie ukradziony, jednakże znacznie minimalizuje takie ryzyko.