Wiadomości z Katowic

Czy Centrum Nauki w Katowicach powstanie? Tak, ale w innej formie

  • Dodano: 2022-04-14 07:00, aktualizacja: 2022-04-13 07:56

W Katowicach miało powstać jedno duże Centrum Nauki – szybko okazało się jednak, że pomysł jest nie do zrealizowania. Władze miasta znalazły już jednak inną koncepcję. Według nowego planu miało by powstać kilka Centrów Nauki rozproszonych po mieście.

Wielkie plany

Koncepcja powstania w Katowicach Centrum Nauki pojawiła się około 10 lat temu, z inicjatywy Marcina Krupy. Wówczas zakładano, że nowoczesna placówka powstanie w Hali Parkowej przy ulicy Kościuszki. Niestety, okazało się, że na przeszkodzie do zrealizowania koncepcji stoją fundusze – szacunkowo Centrum Nauki miało kosztować ok. 325 milionów złotych. Projekt na długie lata został zapomniany. Teraz, po prawie 10 latach temat Centrum Nauki powrócił, a wraz z nim nowe koncepcje.

Miało powstać jedno, powstanie wiele

Temat powstania Centrum Nauki w Katowicach powrócił dzięki uzyskaniu przez miasto tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. To wyróżnienie daje miastu szansę na dostrzeżenie na terenie całej Europy. Wedle nowej koncepcji, w Katowicach miałoby powstać nie jedno, a kilka Centrów Nauki. Tak zwana Strefa Nauki, miałaby powstać w rejonie szkół wyższych, na linii Rawy. Filie Centrum Nauki znajdowałyby się pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a Uniwersytetem Ekonomicznym.

Prace rozpoczęte

Aby rozpocząć proces tworzenia nowoczesnej Strefy Nauki, powołano specjalną komisję, której zadaniem jest doprecyzowanie formuły tego przedsięwzięcia. Oszacowano, że projekt Centrów Nauki w Katowicach ma być gotowy w 2024 roku. Władze miasta podkreślają, że realizacja przedsięwzięcia, tak jak przed laty, jest uzależniona od czynnika finansowego.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.