Wiadomości z Katowic

Jaka jest różnica między pasmem internetowym 2,4 Ghz i 5 Ghz?

  • Dodano: 2022-10-24 10:45

Obecnie praktycznie wszystkie routery posiadają łączność Wi-Fi, dzięki czemu możemy się z nimi łączyć bezprzewodowo i surfować po Internecie bez konieczności łączenia się kablem. Większość routerów pracuje domyślnie na częstotliwości 2,4 Ghz, częstotliwości, która sprawdza się od lat i do której przystosowane są wszystkie urządzenia, jednak nowe modele z wyższej półki zawierają nową częstotliwość 5 Ghz, mniej kompatybilną, ale znacznie szybszą niż klasyczne 2,4. W tym artykule poznasz zalety i wady obu pasm.

Zalety i wady pasma 2,4 Ghz

Jak już wspomnieliśmy, pasmo 2,4Ghz jest znacznie bardziej kompatybilne, ponieważ praktycznie wszystkie urządzenia, które mogą łączyć się z Internetem, obsługują to pasmo, niezależnie od tego, czy jest to Wi-Fi  802.11b, 802.11g, czy 802.11n (g jest najbardziej powszechne, szybsze niż b, ale mniej szybsze niż n). Wi-Fi 2,4 Ghz może nadawać przez 13 różnych kanałów, jednak ze względu na dużą liczbę domowych routerów bardzo trudno jest znaleźć kanał, który nie jest bardzo nasycony, dlatego nasz sygnał może otrzymywać zakłócenia od sąsiadów, bezprzewodowych myszy i klawiatur, a nawet zakłócać go mogą niektóre urządzenia domowe, takie jak mikrofalówki.

Z tego powodu częstotliwości 2,4Ghz mogą w pewnych warunkach powodować problemy, powodując np. utratę połączenia, zbyt mały zasięg, a nawet uzyskanie śmiesznie niskiej prędkości z powodu tych zakłóceń. Aby rozwiązać te problemy, powstały routery dwuzakresowe, które oprócz transmisji w paśmie 2,4 Ghz, umożliwiają również internet domowy w 5 Ghz, dając początek nowym szybkim sieciom Wi-Fi.

Niewątpliwie jedną z głównych zalet częstotliwości 2,4Ghz jest również fakt, że możemy podłączyć się dalej od routera. Pasmo to jest mniej wrażliwe zarówno na odległość, jak i na ewentualne ściany. Jest to więc dobry wybór, jeśli zamierzamy łączyć się z urządzeniami oddalonymi od routera i chcemy, aby działały on jak najlepiej, zachowując prędkość i stabilność.

Zalety i wady pasma 5 Ghz

Jest to częstotliwość znacznie mniej "zatłoczona", liczba sieci nadających na tej częstotliwości jest dość mała, więc zakłócenia są znacznie mniejsze. Dzięki tej technologii, Twój internet stacjonarny będzie miał znacznie mniej problemów z sieciami sąsiadów. Kolejną zaletą tej częstotliwości jest to, że dzięki możliwości wysyłania danych na kilku równoczesnych kanałach, prędkość jaką można  uzyskać jest znacznie większa. Wadą tej częstotliwości jest to, że nie wszystkie routery są z nią kompatybilne i nie wszystkie urządzenia mogą się z nią połączyć. Niektóre nowoczesne, high-endowe smartfony na rynku są w stanie połączyć się przez 5Ghz, podobnie jak niektóre tablety, ale każde stosunkowo stare urządzenie będzie działać tylko na 2,4Ghz.

Czy lepiej używać 2,4Ghz czy 5Ghz dla Wi-Fi?

W zależności od tego, czego oczekujesz, powinieneś skorzystać z jednej lub drugiej częstotliwości. Jeśli to, czego szukasz, to dobry zasięg i kompatybilność z każdym urządzeniem, to pasmem, które powinieneś wybrać jest pasmo 2,4Ghz, jednak jeśli zależy Ci na dużych prędkościach (na przykład do streamingu) i połączeniu bez zakłóceń, powinieneś połączyć się z pasmem 5 Ghz. Ogólnie zalecane jest korzystanie z pasma 5Ghz, jednak ta sieć jest przeznaczona do użytku na krótkich dystansach, gdyż w przeciwnym razie, a zwłaszcza przy przejściu przez ściany i sufity, sieć traci sygnał i prędkość.

Więcej informacji na powyższy temat znaleźć można na fastinternet.pl

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.