Wiadomości z Katowic

Już wkrótce więcej osób będzie mogło korzystać z zakupów w sklepie socjalnym

  • Dodano: 2021-01-05 10:00

W dniu 10 grudnia 2020 r. w Katowicach przy ulicy Tysiąclecia 82 rozpoczął swoją działalność sklep socjalny, w którym najbardziej potrzebujący mieszkańcy Miasta mogą zrobić podstawowe zakupy w atrakcyjnych cenach.

Z zakupów w sklepie socjalnym mogą korzystać osoby spełniające określone kryteria, na podstawie specjalnych skierowań uprawniających do dokonywania zakupów w sklepie, które wydawane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. Na dzień 30 grudnia 2020 r. tutejszy Ośrodek wydał już 1 525 takich skierowań dla ogółem 3 735 osób.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym zwiększono kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania skierowania do sklepu socjalnego. W chwili obecnej skierowanie może otrzymać osoba, której dochód nie przekracza 250% kryterium dochodowego, tj.:

  • 1 752,50 zł  w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
  • 1 320,00 zł  w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.

Z zakupów w sklepie socjalnym mogą skorzystać zarówno osoby objęte pomocą społeczną, jak również osoby i rodziny nie korzystające dotąd z pomocy MOPS, które spełniają określone kryteria dochodowe. To, czy dana osoba lub rodzina spełnia te kryteria, pomoże ustalić pracownik socjalny katowickiego MOPS-u, dlatego ważne jest, by przed wizytą w sklepie socjalnym koniecznie skontaktować się telefonicznie z jednym z Terenowych Punktów Pomocy Społecznej, gdzie udzielona zostanie fachowa pomoc w ustaleniu uprawnień do korzystania z oferty sklepu.

Osobę uprawnioną do korzystania z zakupów w sklepie obowiązuje limit kwoty, którą może jednorazowo wydać podczas zakupów – w chwili obecnej wynosi ona 100,00 zł na rodzinę.

Do korzystania z oferty sklepu socjalnego w sposób szczególny zachęcamy katowickich Seniorów

Wychodząc naprzeciw potrzebie szczególnej w tym czasie ochrony osób starszych, ich zakupy w sklepie socjalnym, z pomocą wolontariuszy, zostaną wykonane i dowiezione do ich domu. W tym celu Senior posiadający skierowanie może się zwrócić dzwoniąc na numer Srebrnego Telefonu (32 251 69 00) czynny codziennie od 7.30 do 15.30 i na pewno uzyska wsparcie, zarówno w zakresie zakupów w sklepie socjalnym, jak i w innych swoich potrzebach.

W „Spichlerzu", bo taką nazwę nosi sklep socjalny w Katowicach prowadzony przez Fundację Wolne Miejsce (znaną mieszkańcom z wielu cennych inicjatyw – organizacji śniadania wielkanocnego i wigilii dla osób samotnych, a także choćby z koordynacji działań związanych z dostarczaniem posiłków osobom potrzebującym w okresie pandemii), można kupić artykuły z krótkim terminem przydatności, w tym m.in.: artykuły spożywcze, chemię, środki czystości. Ponadto, w ofercie sklepu znajdują się także ubrania. Ceny wszystkich towarów są atrakcyjne i nie przekraczają 50% ich wartości rynkowej.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad i warunków korzystania ze sklepu socjalnego dostępne są  na stronach internetowych: www.mops.katowice.pl/sklepsocjalnySklep socjalny (katowice.eu)  lub telefonicznie, poprzez kontakt z Terenowym Punktem Pomocy Społecznej.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.