Wiadomości z Katowic

Kampania społeczna "ZMIANY Z GŁOWĄ. Z pomocą psychologiczną"

  • Dodano: 2021-10-15 06:30, aktualizacja: 2021-10-15 06:45

Z okazji przypadającego w październiku Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego Miasto Katowice we współpracy ze Stowarzyszeniem Terapeutów Uzależnień „Trzeźwe Siemianowice" współorganizuje kampanię społeczną zatytułowaną „ZMIANY Z GŁOWĄ. Z pomocą psychologiczną".

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na potrzebę kontaktu ze specjalistami, zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej dbałości o zdrowie psychiczne oraz przełamywanie stereotypowych reakcji otoczenia na istnienie problemów osoby w kryzysie, mając na uwadze sytuację pandemii Covid-19.

Kampania będzie trwać 2 miesiące

W wybranych tramwajach na terenie Śląska oraz w Internecie można w tym czasie obejrzeć krótki spot zachęcający do dbałości o zdrowie psychiczne i uważności na innych.

Kampanię sfinansowano ze środków: Miasta Katowice, Miasta Siemianowice Śląskie, Fundacji PZU oraz ze zbiórki publicznej.

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej informacją o kampanii oraz przygotowanym spotem reklamowym: https://www.youtube.com/watch?v=TxjSIPRv7KU

Liczy się zdrowie i szczęśliwe życie

Gdzie szukać ratunku w trudnej sytuacji życiowej? Jak poradzić sobie z długo utrzymującym się złym samopoczuciem? Jak wspierać bliskie osoby podczas ograniczeń związanych z pandemią? Między innymi na takie pytania odpowie rozpoczynająca się właśnie kampania społeczna na temat zdrowia psychicznego.

Dane nie pozostawiają złudzeń - pandemia wystawiła zdrowie wielu osób na ciężką próbę. Jak wynika z badania UCE Research, liczba osób, których stan psychiczny się pogorszył, znacznie wzrosła. Aż 80 procent z nich przed wybuchem pandemii nie notowało obniżonego nastroju. Za pogorszeniem stanu zdrowia stoi przede wszystkim izolacja społeczna. Na ten powód jako główny wskazała prawie połowa badanych. O spotkania ze znajomymi i rodziną jest znacznie trudniej niż kiedyś. Ograniczyliśmy podróże i przemieszczanie się. W znacznie mniejszym zakresie niż kiedyś korzystamy z kin i muzeów, a długotrwałe zamknięcie restauracji i kawiarni spowodowało zmiany nawyków. Nawet wyjście do pracy stało się rozrywką nie zawsze dostępną, bo część osób pracuje z domów.

Jeszcze bardziej zatrważające jest kolejne zestawienie. Jak wynika z sondażu aż 3/4 osób mających długotrwale obniżony nastrój nie zamierza zasięgnąć pomocy u psychiatry. Jedną z przyczyn jest przyklejanie łatek osobom korzystającym z pomocy psychiatry. Obawy przed etykietą „świr" czy „wariat" skutecznie odstraszają od sięgnięcia po pomoc. Niestety jak dowodzą badania trzeba koniecznie postawić na profilaktykę i utrzymywanie kontaktów z ludźmi. Jeśli stan zdrowia się pogorszy, to warto skontaktować się ze specjalistą, aby uniknąć cięższych konsekwencji.

Okres pandemii, to czas, kiedy jeszcze bardziej martwimy się o siebie samych i naszych bliskich, ale nasze problemy często pozostają ukryte w czterech ścianach lockdownu i za barierą wstydu. Każdy z nas doświadcza dziś jakichś trudności związanych z obecną sytuacją, ale nie zawsze wiemy, jak reagować. Bywa, że pomocy szuka się w używkach. Są lepsze sposoby radzenia sobie z problemami. Psychologowie w jednostkach POZ są gotowi do dzielenia się nimi. Warto rozmawiać o swoich problemach by móc znowu cieszyć się życiem – podkreśla Lech Cierpioł, Dyrektor Zakładu Terapii Uzależnień w Siemianowicach Śląskich.

O potrzebie kontaktu ze specjalistami będzie informowała rozpoczynająca się właśnie kampania społeczna. Jej celem jest zwiększenie świadomość społecznej w tym zakresie oraz przełamanie stereotypowych reakcji otoczenia na istnienie problemów osoby w kryzysie.

Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat depresji opracowanymi we współpracy ze specjalistami Zakładu Terapii Uzależnień.

Depresja to stan, który najczęściej objawia się poczuciem smutku, obniżonym nastrojem, brakiem chęci do działania oraz negatywnym postrzeganiem rzeczywistości.

Szacuje się, że w Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z depresją. Według najnowszych badań, w okresie pandemii COVID- 19, może to być nawet dwa razy więcej osób. Ponad połowa Polaków deklaruje, że zauważyło oznaki depresji u kogoś ze swojego otoczenia. Wciąż jednak nie umiemy rozmawiać o tej chorobie, a 81 proc. badanych twierdzi, że depresja jest tematem wstydliwym i nie należy się z nią afiszować.

Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów. Depresja jest chorobą ciała i ducha, która może dotknąć każdego. Bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

  • Utrzymujący się stan smutku i obniżonego nastroju.
  • Poczucie braku energii do wykonywania nawet podstawowych czynności.
  • Poczucie utraty umiejętności cieszenia się, szczególnie jeśli dotyczy to czynności, które do tej pory były źródłem szczęścia, zadowolenia, radości.
  • Pesymizm dotyczący przyszłości.
  • Myśli rezygnacyjne i samobójcze.

Jeśli chcesz wesprzeć bliskich:

  • Unikaj łatwego pocieszania i komunałów. To bardzo zraża osoby chore. Sprawia, że czują się jeszcze bardziej niezrozumiane i samotne.
  • Bądź wytrwały. Nastaw się na to, że wielokrotnie trzeba będzie zapewniać — „tak, wyzdrowiejesz", „tak, to ci przejdzie", nie trać przy tym cierpliwości.

Profilaktyka zdrowia psychicznego powinna uwzględniać:

  • Zdrowy i higieniczny styl życia >>> Przemęczenie i zbyt krótki sen, to czynniki, które negatywnie wpływają na nastrój i powodują przygnębienie. Warto kontrolować ilość snu. Idealny sen powinien trwać 8 godzin dziennie – choć wiadomo, że dla każdego człowieka optymalna liczba godzin snu jest inna.
  • Aktywny tryb życia >>> Pomaga zmniejszyć nasilenie depresji, ale także przyczynia się do jej zapobiegania. Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza aerobowe, mają pozytywny wpływ na ciało i umysł, podnoszą poziom endorfin (hormonów szczęścia) oraz serotoniny, obniżają poziom kortyzolu (hormonów stresu), łagodzą napięcie mięśniowe oraz redukują stres.
  • Ograniczenie stresów >>> Podchodzenie do stresu z większym dystansem i umiejętne interpretowanie go sprzyja zachowaniu zdrowia psychicznego. Zarządzanie stresem wymaga wyćwiczenia w sobie odporności, aby przekształcić stres i wyzwania w szanse na korzystne zmiany.

Gdzie szukać pomocy? U osób fachowo, zawodowo przygotowanych do oceny stanu zdrowia psychicznego:

  • W najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego.
  • W gabinetach psychoterapeutów (najlepiej szkolących się lub certyfikowanych w akredytowanych szkołach).
  • W gabinetach psychiatrów.
  • Korzystając z telefonu zaufania i serwisów online, których kadra wysłucha i pomoże szukać miejsc dalszej pomocy.
  • W grupach samopomocowych

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również