Wiadomości z Katowic

Katowiccy policjanci kontrolowali motocyklistów

  • Dodano: 2020-06-16 08:00, aktualizacja: 2020-06-16 08:05

Słoneczna pogoda sprawiła, że na drogach można spotkać więcej motocyklistów. Niestety wraz z rozpoczęciem sezonu motocyklowego dochodzi również do zdarzeń z udziałem tej grupy użytkowników dróg. Katowiccy policjanci dbając o ich bezpieczeństwo, przeprowadzili kontrole drogowe ukierunkowane głównie na kierujących motocyklami. Pamiętajmy, że świadome uczestnictwo motocyklisty w ruchu drogowym to zrozumienie zagrożeń, jakie niesie za sobą jazda na dwóch kółkach.
 

Podczas niedzielnych kontroli, policjanci z ruchu drogowego katowickiej komendy szczególną uwagę zwrócili na uczestników ruchu poruszających się motocyklami, skuterami i quadami. Jazda jednośladem jest często naszym hobby, jednak pamiętajmy, że należy korzystać z niego w pełni odpowiedzialnie. Świadome uczestnictwo motocyklisty w ruchu drogowym to zrozumienie zagrożeń, jakie niesie za sobą jazda na dwóch kółkach. Zdarzenia drogowe z udziałem motocyklistów prawie zawsze kończą się bowiem poważnymi obrażeniami.

Pamiętajmy, że najmniejszy błąd za kierownicą może kosztować życie. Motocyklista powinien zadbać nie tylko o właściwy ubiór ze specjalnymi protektorami oraz elementami w intensywnym, dobrze widocznym dla innych kierujących kolorze, ale przede wszystkim powinien zaopatrzyć się również w dobry kask. Należy zwrócić uwagę na atesty, jakie musi posiadać taki strój. Bardzo ważnym aspektem jest posiadanie stosownych uprawnień i sprawny technicznie pojazd.

Podróżując po zmierzchu musimy pamiętać, że ograniczona widoczność, zła nawierzchnia, czy dzikie zwierzęta wychodzące z pobocza na jezdnię, mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby prędkość jazdy była dostosowana do warunków panujących na drodze.

Bezpieczeństwo motocyklistów zależy także w dużej mierze od innych uczestników ruchu. Choć okres letni dopiero się zaczyna, to sprzyjającą aura, pozwala na obecność sporej ilości motocykli na drogach. O tym z kolei powinni pamiętać podróżujący samochodami. Przypominamy im więc zasadę "Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie". Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię - motocyklista często nie jest w stanie wykonać takich manewrów hamowania i omijania, jakie można wykonać samochodem. Świadomość taka powinna towarzyszyć każdemu kierowcy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.