Wiadomości z Katowic

Katowiccy policjanci podsumowali działania "Prędkość"

  • Dodano: 2019-08-22 10:30

Wczoraj od wczesnych godzin porannych mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego z katowickiej komendy przeprowadzili akcję pn. „Prędkość".

Działania ukierunkowane były na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie dozwolonej prędkości przez kierujących. Nadmierna prędkość jest bowiem główną przyczyną najtragiczniejszych zdarzeń drogowych.

Niestety nie obyło się bez ujawnienia kierowców, którzy nie stosowali się do limitu prędkości

W trakcie akcji prowadzonej od 6 do 22 mundurowych można było spotkać w różnych częściach Katowic, gdzie najczęściej kierujący nie stosują się do obowiązującej prędkości. Policjanci w czasie akcji wykorzystywali wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru prędkości, w tym pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Mundurowi oprócz sprawdzania prędkość, z jaką poruszali się kierowcy, kontrolowali również ich stan trzeźwości, a także sprawdzali wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty.

Podczas działań na terenie Katowic skontrolowano 472 pojazdy, ujawniono 415 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Wobec sprawców ujawnionych wykroczeń zastosowano środki represji przewidziane przepisami prawa. Ponadto mundurowi zatrzymali dwóch kierujących, którzy nie stosowali się do sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Zatrzymanym grozi kara do 5 lat więzienia. Zatrzymano również jednego kierującego, który miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. W tym przypadku kierującemu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu tym:

  • gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji,
  • mniejsza przyczepności opon do nawierzchni,
  • dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy, pasażerów oraz osób postronnych.

Kierujący, którzy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość, z reguły uważają, że ich refleks i umiejętność panowania nad pojazdem pozwolą uniknąć wypadku. Do tego dochodzi zbytnia wiara w systemy bezpieczeństwa samochodu (ABS-y, kurtyny powietrzne itp.). Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie chronią przed konsekwencjami wypadku, którego przyczyną jest uderzenie ze znaczną prędkością w przeszkodę lub inny pojazd.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.