Wiadomości z Katowic

Katowice: Będzie bezpieczniej na ulicy Panewnickiej

  • Dodano: 2020-06-01 08:15, aktualizacja: 2020-06-01 07:50

27 maja 2020 r. Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach na ul. Panewnickiej rozpoczął wdrażanie nowej organizacji ruchu, w ramach której ponad 30 przejść dla pieszych zostanie przebudowanych.

Pojawi się także nowe oświetlenie o wartości 200 tys. zł.

Celem nowej organizacji ruchu jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych. W ostatnich trzech latach wzdłuż ulicy Panewnickiej na podstawie danych Policji doszło do 188 kolizji i 18 wypadków, z czego 12 z nich z udziałem pieszych. Dlatego podjąłem decyzję, że mimo trudnej sytuacji finansowej musimy w tym rejonie poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Przebudujemy ponad 30 przejść dla pieszych, które dodatkowo doświetlimy na odcinku od Dworca PKP aż do granicy z Rudą Śląską – mówi  Marcin Krupa prezydent Katowic.

W ramach inwestycji zrealizowane zostanie doświetlenie o wartości 200 tys. zł, a wdrożenie nowej organizacji ruchu zrealizuje Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowice w ramach środków własnych.

Z uwagi na zakres prac, nowa organizacja ruchu będzie wdrażana w etapach przez najbliższe cztery tygodnie. W tym okresie mogą pojawić się czasowe zawężenia i wyłączenia dla kierowców. Pierwsze prace ruszyły dzisiaj i obejmują odcinek ul. Panewnickiej od Dworca PKP do skrzyżowania z ulicą Piotrowicką – wyjaśnia  Ewa Lipka, rzecznik prasowy miasta Katowice.

Następnie prace będą prowadzone na odcinku od ul. Piotrowickiej do skrzyżowania z ul. Medyków

Trzecia część będzie obejmować obszar od skrzyżowania z ul. Medyków do skrzyżowania z ul. Partyzantów. Ostatni etap to rejon od skrzyżowania z ulicą Partyzatów aż do granicy z Rudą Śląską.

Każde z przebudowywanych przejść dla pieszych zostanie doświetlone, a także zostaną zastosowane takie rozwiązania jak: likwidacja miejsc parkingowych w rejonie przejścia, co poprawi widoczność, pojawią się fluorescencyjne znaki, a także część przejść zostanie wymalowanych na kolor czerwony. Ponadto niektóre z nich zostaną zawężone lub wyniesione. Montowane będą także wyspowe progi zwalniające, aby ograniczyć prędkość pojazdów.

Przypomnijmy, że w kwietniu Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach inwestycje w zakresie poprawy bezpieczeństwa rozpoczął także na ul. 1 Maja w rejonie Uniwersytetu Ekonomicznego. Prace w tym rejonie zakończą się w przyszłym tygodniu. Przebudowa infrastruktury oraz zmiany organizacji ruchu drogowego na ul. 1-go Maja na odcinku od przystanku tramwajowego „Zawodzie Uniwersytet Ekonomiczny do skrzyżowania z ul. Bogucicką obejmowały odcinkowe zawężenie do jednego pasa ruchu, w rejonie przystanku tramwajowego, zarówno północnej jak i południowej jezdni ul. 1-go Maja. Ponadto jezdnia na wysokości przejść dla pieszych została zawężona. Zlikwidowano również chodnik pomiędzy torowiskiem tramwajowym i południową jezdnią, a także pojawiło się dodatkowe zabezpieczenie w formie barierek. Obecnie dostosowywany jest jeszcze program sygnalizacji świetlnej.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Piotr

    Prosimy o relacje z przebudowy ul Dworcowej :))

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.