200 ton darów udało się już zebrać w Katowicach, dzięki ogromnym sercom mieszkańców miasta. Minął miesiąc od momentu, gdy Ukraina została zaatakowana przez Rosję. Pomoc wciąż jest potrzebna.
Katowice solidarne z Ukrainą
1231 miejsc noclegowych – to baza stworzona w obiektach należących do miasta i firm współpracujących z miastem. Na ten cel miasto przeznaczyło m.in. akademiki, siedziby OSP, Camping 215 w Dolinie Trzech Stawów, hale sportowe, Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek". Do udzielania pomocy przyłączyły się prywatne firmy i hotele. Ponad 600 osób zostało przyjętych przez mieszkańców miasta do ich prywatnych domów. W punkt powitalnym, działającym w budynku poczekalni Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej, od początku działalności udzielono pomocy już prawie 4 700 osób.
- Dziękuję mieszkańcom Katowic za tak liczny odzew i otwarte serca. Przyjęcie uchodźców pod swój dach, udział w miejskich zbiórkach, wolontariat, dzięki zaangażowaniu mieszkańców miasto staje na wysokości zadania – mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa. – Proszę jednak pamiętać o tym, że ta pomoc musi być długofalowa. W Ukrainie wciąż trwa wojna, a potrzeby nie maleją, wręcz rosną – podkreśla prezydent.
Zbiórki darów
200 ton darów udało się już uzbierać za pośrednictwem miejskich zbiórek. To przede wszystkim żywność, ubrania, środki higieniczne. Większość, bo 150 palet z darami, zostało wysłanych bezpośrednio na Ukrainę – do Lwowa i Kijowa. 70 palet zostało na miejscu – to rzeczy przekazywane uchodźcom, którzy przyjeżdżają do Katowic. Wspierają nas także miasta partnerskie, w tym tygodniu do Katowic przyjechały dary z Saint-Etienne. Potrzeby jednak wciąż są ogromne – szczególnie jeśli chodzi o żywność. Niezbędna jest przede wszystkim żywność z długim terminem żywności, której nie trzeba przechowywać w lodówce, jak: pomidory w puszce, makaron, mąka, olej, gotowe dania do podgrzania, ale także mleko modyfikowane czy musy dla dzieci. Żywność zbierana jest w katowickich szkołach w godzinach 8:00 – 19:00.
Zbierana jest nie tylko żywność, ale także inne rzeczy – niedawno w Katowicach ruszyła zbiórka rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy. Zebrany sprzęt zostanie przekazany potrzebującym, by pomóc im w powrocie do normalności, a także umożliwić przemieszczanie się rowerem po Katowicach. Rowery i hulajnogi przyjmowane są w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I budynek nr 2, w godzinach od 7:00 do 15:00, od poniedziałku do piątku. Popołudniami, w godzinach od 15:00 do 17:00 i w weekendy (sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-13:00), rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13). W CIT zbierane są także artykuły szkolne – zeszyty, piórniki, kredki, flamastry. Wszystko to zostanie przekazane dzieciom, które rozpoczynają naukę w Katowicach. Artykuły szkolne można przynosić w godzinach pracy CIT.
W stronę normalnego życia
Po paczki z żywnością, które są do odbioru w Terenowych Puntach Pomocy Społecznej MOPS – zgłosiło się już prawie 500 osób. To polskie rodziny, które pod swój dach przyjęły uchodźców oraz sami uchodźcy z Ukrainy. 840 osób zostało objętych różnymi formami wsparcia przez MOPS.
Złożono 14 wniosków o wypłatę rekompensaty w wysokości 40 zł za osobę za przyjęcie pod swój dach i zagwarantowanie wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Od 16 do 23 marca nadanych zostało 2634 numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy.
Blisko 90 firm zadeklarowało, że zatrudni cudzoziemca z Ukrainy.
Do katowickich jednostek oświatowych chodzi ponad 1500 dzieci z Ukrainy. W razie konieczności placówki te zatrudniają uchodźców z Ukrainy do pomocy. To proces odbywający się na bieżąco. W ostatnich tygodniach w katowickich placówkach oświatowych zatrudnionych zostało ok. 10 osób narodowości ukraińskiej.
Katowice na bieżąco włączają się w inicjatywy mające na celu okazanie wsparcia uchodźcom z Ukrainy. Miejskie kluby sportowe i instytucje kultury przygotowały z myślą o uchodźcach szereg zajęć dodatkowych. Informacji można szukać na stronie www.dlaukrainy.katowice.eu.