Wiadomości z Katowic

Katowice solidarne z Ukrainą. Trzy katowickie autobusy dotarły do Lwowa

  • Dodano: 2022-03-25 12:45

W miniony czwartek z kilku śląskich miast wyruszyły autobusy, które ofiarowane zostały na rzecz Lwowa - Ukraińskiego miasta, w którym ich brakowało. Autobusowy konwój dotarł już na miejsce.

 Śląskie miasta na pomoc Ukrainie

Katowice przekazały trzy autobusy PKM na rzecz Lwowa w ramach zainicjowanej przez prezydenta Katowic akcji humanitarnej. Do akcji dołączyły się też inne śląskie miasta, w tym Sosnowiec, Świerklaniec i Tychy. Łącznie do Lwowa wyjechało 13 autobusów.

– Łącznie dziś do Lwowa dojedzie 13 autobusów przekazanych przez samorządy województwa śląskiego. Jest to odpowiedz na realne potrzeby mieszkańców Lwowa – przekazał prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Idea autobusowego konwoju do Lwowa

Cała akcja swój początek miała podczas rozmowy prezydenta Katowic z merem Lwowa. Zwrócił on uwagę na fakt, że autobusy dotychczas jeżdżące po Lwowie zostały przekierowane na wschód Ukrainy, by służyć ewakuacji mieszkańców. Dodał, że w samym Lwowie w związku z tym autobusów brakuje.

- Od początku zbrojnego ataku na Ukrainę jestem w kontakcie z merem Lwowa Andrijem Sadowym. Dzięki temu informacje o tym, czego we Lwowie i w Ukrainie potrzeba mamy z pierwszej ręki. Gdy pojawił się wątek brakujących autobusów uznałem, że i tym razem musimy pomóc - powiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Trzy autobusy z katowickiego PKM przekazane na rzecz Lwowa 

Przekazane z Katowic autobusy to w pełni sprawne pojazdy marki Mercedes, pochodzące z 2008 roku. Zostały wypełnione darami, głównie długoterminową żywnością. Część darów pochodzi z miejskich zbiórek, w które zaangażowali się mieszkańcy Katowic, a reszta to efekt współpracy miasta z władzami i mieszkańcami miasta partnerskiego Saint-Etienne, które do Katowic skierowało trzy tiry z darami.

– Dziękuje Śląskiemu Centrum Logistycznemu za wsparcie w tym przedsięwzięciu. Dzięki temu pojazdy mogliśmy napełnić również potrzebnymi darami - żywnością, środkami higienicznymi i opatrunkowymi – przekazał prezydent Katowic poprzez media społecznościowe.

Autobusy dotarły już na miejsce

Autobusowy konwój wyruszył ze śląska w czwartek 24 marca w godzinach porannych, a już tego samego dnia wieczorem pierwsze autobusy dotarły na miejsce.

– W czwartkowy wieczór, pierwszy z 13 autobusów znalazł się już w Ukrainie – poinformował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W godzinach porannych w piątek 25 marca do Lwowa dojechały autobusy z Tych.

Wszystkie autobusy zostały przekazywane jako darowizna.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.