Wiadomości z Katowic

Polsko-ukraińska integracja w Katowicach

  • Dodano: 2022-04-22 08:15, aktualizacja: 2022-04-22 08:24

Tuż przed ukraińską Wielkanocą w Katowicach zorganizowane zostanie spotkanie integracyjne - odbędzie się ono w najbliższą sobotę 23 kwietnia na terenie akademików, w których mieszkają uchodźcy z Ukrainy, przy ul Franciszkańskiej 8-10.   

Ideą spotkania jest integracja uchodźców z Ukrainy z mieszkańcami Katowic

Według szacunków w Katowicach przebywa od 20 do 30 tysięcy osób, które uciekły przed wojną. Część z nich mieszka w budynkach po byłych akademikach, przy ul. Franciszkańskiej 8-10. Zakwaterowanych jest tam w sumie ponad 400 osób. To właśnie na terenie akademików odbędzie się spotkanie.

 - Sytuacja się stabilizuje. Coraz mniej uchodźców przyjeżdża do Katowic, obserwujemy to chociażby w namiotach ulokowanych przed dworcem. Nasi goście z Ukrainy powoli zadomawiają się w Katowicach. Coraz więcej osób zaczyna szukać pracy, ponad 2200 dzieci zapisanych jest do katowickich placówek oświatowych. Piknik będzie świetną okazją do bliższego poznania się. Zachęcam do udziału w nim zarówno naszych gości z Ukrainy, jak i mieszkańców Katowic. Szczególnie zapraszam wolontariuszy, którzy od początku inwazji Rosji na Ukrainę pomagają uchodźcom. Myślę, że razem spędzony czas i możliwość obserwowania uśmiechów naszych gości będzie najlepszą formą podziękowań za poświęcony przez Państwa czas – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na terenie boisk, za akademikiem „Sikorka", ustawiona będzie scena. W programie znalazły się występy zespołów z Miejskiego Domu Kultury „Ligota" (uczestnicy zajęć „Śpiewaj razem z nami") i Miejskiego Domu Kultury „Południe" (Paweł Synowiec & Arkadiusz Niemiec- duet perkusjonistów w koncercie pt. „Rytm - dźwięki bez barier"). Na scenie zobaczymy również zespół „Czornobrywc'i" (Чорнобривці). Specjalny program artystyczny przygotowali także mieszkańcy akademików.

Będzie też mnóstwo atrakcji dla dzieci. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w zabawach i konkursach (wyścigi w spodniach wieloosobowych, mega twister, maty animacyjne, chusta klanza, hula-hop, wyścigi taczek, mega buty, tunele animacyjne, przeciąganie liny, budowanie z klocków Maple i inne). Oprócz tego będą bańki mydlane, malowanie buziek, figurki z balonów plastycznych i dmuchana tarcza dart.

Spotkanie integracyjne będzie też okazją do spróbowania ukraińskich potraw. Przygotują je mieszkanki akademików. Fundacja Wolne Miejsce natomiast ugotuje tradycyjny żur.

– Dysponujemy specjalnym dużym garem, w którym jesteśmy w stanie ugotować tysiąc porcji żuru. Pomożemy też przy przygotowaniu ukraińskich potraw. Wspólne gotowanie i próbowanie dań kuchni ukraińskiej także jest świetnym sposobem na zintegrowanie się – podkreśla Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Fundacja rozda także tysiąc plecaków uczniom z Ukrainy. Wypełnione będą one artykułami szkolnymi i słodyczami. Spotkanie integracyjne potrwa od godziny 12:00 do 15:00.

Wirtualna świetlica literacka

Z myślą o uczniach szkół podstawowych i ponadpodstawowych powstała wirtualna świetlica literacka. Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do uczniów, dla których polski nie jest rodzimym językiem, ale i polscy uczniowie, jeśli tylko zechcą, mogą w zdalnych spotkaniach wziąć udział i na pewno na tym skorzystają. Zarówno dla jednych, jak i drugich czytanie tekstów literackich w międzykulturowym środowisku może być ciekawym doświadczeniem. Spotkania będą odbywały się w czwartki. Ich głównym elementem będzie wspólne czytanie i omawianie klasyki polskiej literatury, w tym takich lektur szkolnych jak Kamizelka Bolesława Prusa, Nasza szkapa Marii Konopnickiej, Gloria Victis Elizy Orzeszkowej, opowiadania Zofii Nałkowskiej i Tadeusza Borowskiego czy teksty romantyczne, ale też utwory współczesne: Olgi Tokarczuk, Andrzeja Sapkowskiego itp.

Z uczniami pracować będą doświadczeni nauczyciele języka polskiego jako obcego ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Celem proponowanych wirtualnych spotkań na Zoomie jest stworzenie platformy wyrównywania szans edukacyjnych w zakresie literatury i kultury polskiej, integracja uczniów polskich i zagranicznych (ukraińskich i nie tylko) poprzez tworzenie narzędzi dialogu międzykulturowego dla młodych odbiorców polskiej literatury i wreszcie – wyprowadzenie rozmów o literaturze poza obieg szkolny.

Zapisy odbywają się pod adresem mailowym: swietlicapolonistyczna@gmail.com.

Polsko-ukraińska integracja w Katowicach

Komentarze (5)    dodaj »

  • Wełnowiec City

    Żal mi tych wszystkich,którzy musieli w jednej chwili zostawić dorobek życia,miejsce i wspomnienia żeby ratować życie.Widzę wiele osób narodowości Ukraińskiej,pomagam jak mogę,jednak wiem od bliskich mi osób,które przyjęły lub chciały przyjąć Ukraińców,że warunki jakie im proponowali były zbyt skromne dla nich/ mieszkanie w bloku więc wszystkie podstawowe sprawy były na miejscu/ Rozumiem że tam,na Ukrainie mieli lepiej jednak w tak ekstremalnej sytuacji,zgodziłabym się na spokojny i bezpieczny kąt naprawdę byle gdzie.Ciekawi mnie też sytuacja po wojnie,kiedy uchodźcy będą wracać z powrotem,czy będą nam wdzięczni za pomoc,czy będą narzekać na zbyt skromne i niewystarczające warunki.Nauczyłam się już dzielić mój skromny budżet i kupować na dwa gospodarstwa czyli sobie i uchodźcom potrzebne rzeczy,wszyscy dzielimy się czym możemy,jednak czuje że to mogą być później pretensje,nie musi tak być,ale może.Filmik na YT Ukrainki która filmowała warunki jakie zostały jej przydzielone,i używanego "resoraka" dla dziecka,w głosie ironia i rozczarowanie.... Oby wojna się skończyła,i niech wszyscy wrócą tam gdzie im było dobrze,i na marginesie,wielu uchodźców,tam na Ukrainie na pewno nie miało odpowiednich środków,odpowiedniej odwagi do pracy za granica,wojna umożliwiła im wyjazd i osiedlenie gdzie chcą,za darmo.

  • Rubelek

    Ciekawe że nigdy nie ma tu żadnych komentarzy, tylko ktoś z bolem pewnej części ciała musiał coś napisac na Ukrainow, zenada. Ciekawe czy za ruble ;))))

  • Kasia

    co za wstrętny komentarz

  • €£¥₩

    Żenada sa komentarze w Twoim stylu.

  • OCoCho

    Lubię te podniecanie się jakimś jednym filmikiem przekazywanym sobie przez niezbyt rozgarniętych ludzi, którzy nie weryfikują źródeł i nigdy nie słyszały o ruskich trollach, a potem wyciąganie na ten podstawie wniosków o 3 milionach uchodźców. A teksty, że wojna umożliwiła uchodźcom wyjazd za granicę, jest obrzydliwy. Wstydź się, wstręciuchu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również