Wiadomości z Katowic

Katowice Miastem Fachowców

  • Dodano: 2019-10-03 08:15, aktualizacja: 2019-10-02 09:21

Dostrzegając rosnące znaczenie szkolnictwa branżowego i technicznego w procesie rozwoju gospodarczego, Urząd Miasta Katowice wraz z partnerami przystąpił do realizacji drugiej edycji projektu.

- Istotnym elementem rozwoju gospodarki jest dobre przygotowanie kadry, które odbywa się na poziomie kształcenia wyższego, ale także wcześniej w szkołach średnich. Na dzisiejszym rynku pracy poszukiwani są specjaliści branżowi, których chcemy w Katowicach kształcić – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że projekt ma zachęcić młodzież stojącą przed wyborem dalszej ścieżki edukacji do podejmowania kształcenia w szkołach branżowych oraz technicznych poprzez pokazanie im atrakcyjnych perspektyw zawodowych. Ponadto projekt ma na celu zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości społecznej w zakresie dualnego systemu kształcenia, a także ukazanie bogatej oferty miasta Katowice w zakresie możliwości rozwoju zawodowego.

Tegoroczna edycja projektu jest realizowana we współpracy z sześcioma partnerami oferującymi łącznie około 60 wizyt studyjnych. Uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych odwiedzą miejsca pracy partnerów, z którymi Miasto Katowice podpisało listy intencyjne. Są to: Stosowanie Maszyn Tadeusz Szwajca, Piekarnia Antoni Król, Polska Grupa Górnicza S. A., Tauron Polska Energia S. A., PKP CARGO S. A. Południowy Zakład Spółki, a także Śląska Izba Turystyki wraz z wybranymi firmami zrzeszonymi w jej strukturze – wymienia Mariusz Jankowski, naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów.

W wizytach studyjnych zorganizowanych w ramach pilotażu projektu w roku szkolnym 2018/2019 wzięło udział około 1 000 uczniów. W tym roku formuła projektu została wzbogacona o możliwość wyboru przez uczniów poszczególnych wizyt, w których chcą uczestniczyć zgodnie z ich preferencjami. Dzięki temu zabiegowi grupa odbiorców, czyli uczniów uczestniczących w projekcie może być jeszcze większa - w jednej wizycie może bowiem uczestniczyć kilka mniejszych grup uczniów z różnych szkół.

Wizyty studyjne w firmach to kluczowy element projektu Katowice Miastem Fachowców. Całość akcji promującej szkolnictwo zawodowe dopełniają: lekcje wychowawcze w szkołach poświęcone tematyce wyboru dalszej ścieżki edukacji zawodowej, a także wizyty w szkołach branżowych i technicznych.

Wizyty studyjne w firmach rozpoczęły się 16 września br. i potrwają do 22 listopada br.

Podczas wizyt uczniowie mają możliwość poznania: specyfiki pracy w danym zawodzie, praktycznych zasad funkcjonowania firmy, umiejętności wykorzystywanych na danym stanowisku, a także mają szansę uzyskania informacji o możliwości zatrudnienia w przedsiębiorstwie oraz sposobie rekrutacji nowych pracowników.


Partnerzy o projekcie:

- Aktywnie wspieramy rozwój nowoczesnego kształcenia zawodowego. Jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy, które umożliwiają nam, jako pracodawcy, uczestnictwo w przygotowywaniu dobrze wykwalifikowanych absolwentów do wejścia na rynek pracy. Model kształcenia oparty na dojrzałym partnerstwie pomiędzy szkołą, uczniem i potencjalnym pracodawcą jest dla nas atrakcyjny. W roku 2018 TAURON Ciepło zaangażował się w inicjatywę „Katowice Miasto Fachowców" poprzez organizację cyklu wizyt studyjnych dla uczniów sześciu szkół podstawowych z Katowic. Uczniowie mieli możliwość poznania specyfiki oraz realnych warunków pracy w zawodach branży elektryczno-energetycznej, praktycznych zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa, organizacji dnia pracy oraz perspektywy zatrudnienia w Grupie TAURON.   W bieżącej edycji rozszerzyliśmy ofertę wizyt także o Spółkę TAURON Wytwarzanie. Podczas planowanych, kilkunastu wizyt na naszych obiektach, uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z procesem produkcji energii elektrycznej i ciepła, poznać warunki oraz specyfikę pracy na kluczowych stanowiskach, co mamy nadzieję pomoże im w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru zawodu – mówi Grażyna Zemowska, Dyrektor Wykonawczy ds. Zasobów Ludzkich TAURON Polska Energia S.A.

Jako Firma innowacyjna, o profilu produkcyjnym specjalistycznym borykamy się z niedoborem pracowników, którzy poza wykazywaną chęcią do pracy, bardzo wiele muszą się jeszcze nauczyć, by sprostać naszym wymaganiom. Dostrzegając ten problem współpracujemy ze szkołami średnimi i uczelniami współorganizując praktyki i staże, w ramach których uczniowie i studenci zapoznają się z procesem produkcyjnym i montażowym innowacyjnych silników hydraulicznych, w tym programowaniem i pracą na obrabiarkach sterowanych numerycznie. Pozwala im to konkretyzować zdobytą wiedzę teoretyczną i widzieć jej praktyczne zastosowanie. To jest bardzo ważny aspekt  wdrażania młodych ludzi do samodzielności zawodowej. Liczymy, że udział w projekcie Katowice Miastem Fachowców, poprzez bezpośredni kontakt z naszą firmą i tym co robimy, pozwoli na wyrobienie sobie lepszego oglądu co do dalszego kierunku kształcenia i drogi zawodowej, a w przyszłości znaleźć zatrudnienie w naszej firmie – mówi Tadeusz Szwajca, właściciel firmy Stosowanie Maszyn.

Uczestniczymy w projekcie Katowice Miastem Fachowców, ponieważ chcemy pokazać młodzieży na czym polega nasza praca i zachęcić ich do związania swojej przyszłości zawodowej z koleją. W PKP CARGO cenimy możliwość współpracy z osobami, które dopiero wkraczają na rynek pracy i chętnie bierzemy udział w tego typu wydarzeniach. Dbamy o to, aby specjalistyczną wiedzę przekazywali nowemu pokoleniu nasi doświadczeni pracownicy. Promowanie zawodów kolejowych wśród  dzieci i młodzieży do dla nas jedno z najważniejszych działań. W poprzedniej edycji uczniowie wykorzystując symulator lokomotywy mieli możliwość  zapoznać się ze specyfiką pracy maszynisty. Natomiast wszyscy zainteresowani pracą dyspozytora, mogli podczas specjalnie zorganizowanej wycieczki zobaczyć w jaki sposób funkcjonuje dyspozytura w PKP CARGO S.A Południowym Zakładzie Spółki. Wizyta młodzieży  odbywała się pod okiem doświadczonych pracowników, którzy chętnie odpowiadali na zadawane pytania oraz ujawniali tajniki tego zawodu. W związku z tym, że nasze uczestnictwo w projekcie spotkało się z dużym zainteresowaniem postanowiliśmy przystąpić do kolejnej edycji projektu Katowice Miastem Fachowców – mówi Mirosław Zborowski, Dyrektor PKP CARGO S. A. Południowego Zakładu Spółki.

Obserwacje lokalnego rynku pracy wykazują, iż jedną z głównych barier rozwoju działalności przedsiębiorstw jest niedobór wykwalifikowanych pracowników. Wielu przedsiębiorców niszowych branż oraz szeroko pojętego rzemiosła ma trudności w znalezieniu pracowników posiadających niezbędne kwalifikacje i praktyczne przygotowanie do wykonywania danego zawodu. Projekt Katowice Miastem Fachowców jest odpowiedzią na te potrzeby, a ukazanie perspektyw zawodowych edukacji branżowej i technicznej ma wzmocnić pozycję Katowic jako gospodarczego centrum regionu.

Katowice Miastem Fachowców
Google NewsSubskrybuj mojeKatowice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również